Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Strzelno - Społeczeństwo

Burmistrz idzie do sądu z RIO

2018-03-12 21:19
 

Burmistrz Strzelna wniesie skargę do sądu administracyjnego na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy.

Radni Rady Miejskiej w Strzelnie wyrazili zgodę na to, by burmistrz Ewaryst Matczak wniósł skargę do sądu administracyjnego na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy. Sytuacja ma związek z zastrzeżeniami, jakie RIO kieruje względem gminnych finansów.

- Rada Miejska w Strzelnie podjęła w dniu 28 grudnia 2017 roku uchwałę nr XXXIII/242/2017 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Strzelno na lata 2018-2026. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy w wyniku wstępnej analizy uchwały stwierdziła nieprawidłowe obliczenie wartości długu prognozowanego na koniec 2017 roku, który określony został na poziomie 7 290 767,68 zł. Jak wynika z uzasadnienia uchwały Kolegium RIO w Bydgoszczy stan zadłużenia gminy Strzelno na dzień 31 grudnia 2017 roku powinien wynosić 10 244 644,49 zł. Ma to związek, w opinii Kolegium RIO, z nieujęciem w sprawozdaniu RB-Z, w odpowiedniej kolumnie zobowiązań wynikających z zawarcia przez gminę Strzelno umów nienazwanych na sfinansowanie zobowiązań Gminy Strzelno - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Urząd Miejski w Strzelnie bazując na jednym z rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego zauważa, że do długu zalicza się m.in. umowy nienazwane o terminie zapłaty dłuższym niż rok.

- Zdaniem Gminy Strzelno z literalnego brzmienia powyższego zapisu wynika, iż do tytułów dłużnych należy zaliczyć umowy nienazwane, np. umowy subrogacji (...), których termin zapłaty jest dłuższy niż rok. Gmina Strzelno zawiera umowy subrogacji z terminem zapłaty krótszym niż rok, stąd też nie zalicza zobowiązań wynikających z tych umów do długu i jednocześnie nie zgadza się ze stanowiskiem Kolegium RIO w Bydgoszczy - uzasadnia Rada Miejska w Strzelnie.

Podczas jednej z nadzwyczajnych sesji Rady Miejskiej w Strzelnie rajcy podjęli wyżej przytoczoną uchwałę. Ostateczny wynika głosowania to 5 radnych "za", 5 "wstrzymujących" i 3 osoby "przeciw".

Ponadto przypomnijmy, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy przygotuje raport ze stanu finansów gminy Strzelno. Opracowanie raportu o stanie gospodarki finansowej ma zostać wykonane do 30 kwietnia. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [38]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Gminne eliminacje w Mogilnie (0)
 » Kolorowe ozdoby we Wronowach (0)
 » W Wójcinie powstanie Dino (3)
 » Zbierają krew dla Antosia (1)
 » EKOpiec w Jeziorach Wielkich (2)
 » Wydobywają naczepę tira (4)
 » Niebezpieczny wypadek w szkole (46)
 » Zderzenie w Kościeszkach (16)
 » Marek Gotowała nie odchodzi (20)
 » Dzielnicowy zatrzymał złodziei (7)
 » O 63 km/h za szybko (11)
 » Będzie remont oczyszczalni (28)
 » Wybrali prezydium rady (5)
 » Kiermasz wielkanocny (0)
 » Ponad 400 tysięcy dla parafii (0)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016