Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Polityka

Ręka w górę i przycisk pilota

2017-05-18 23:49
 

Zielony przycisk znaczy - jestem za, niebieski - wstrzymuję się od głosu, a czerwony - jestem przeciw. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Mogilnie przetestowano nowy system głosowania. Miasto zapłaciło za niego 37 tysięcy złotych netto wraz z systemem nagłośnienia.

Od środy, 17 maja mogileńscy radni korzystają z elektronicznego systemu głosowania. Oprócz tradycyjnego i wiążącego prawnie podejmowania uchwał przez podniesienie ręki, naciskają odpowiedni przycisk pilota. Warto zauważyć, że Statut Gminy Mogilno, na chwilę obecną nie przewiduje możliwości głosowania elektronicznego, przez co rajcy muszą nadal podnosić rękę. Wyniki głosownia wyświetlane są na interaktywnej tablicy umieszczonej za plecami prezydium rady. Uczestnicy sesji mogą dzięki temu zobaczyć ilościowy rozkład głosów.

Na pilocie, w który został zaopatrzony każdy radny prócz trzech przycisków służących do głosowania jest także przycisk "OK", którym można zaznaczyć swoją obecność na sesji. Po odebraniu pilota, każdy z radnych będzie bowiem logował się do systemu właśnie przy użyciu przycisku obecności.

Cały sprzęt dostarczyła firma ACTRONIX-light system z Oświęcimia. Sala konferencyjna składa się z 8 głośników sufitowych oraz 2 przyściennych wraz ze wzmacniaczem strefowym. Do tego sprzężony jest dyktafon cyfrowy wraz z systemem 16 bezprzewodowych mikrofonów konferencyjnych firmy BKR w tym jednym sterującym dla przewodniczących. Sprzęt pozwala podpiąć kilka źródeł dźwięku jak laptop, DVD, Mp3, radiomagnetofon, urządzenia muzyczne z wyjściami liniowymi. System do głosowania to autorskie rozwiązanie Sun Vote wraz z oprogramowaniem pozwalającym na tworzenie przebiegu głosowania w różnych konfiguracjach. Na zestaw składa się 21 terminali dla radnych i jeden dla operatora, odbiornik i oprogramowanie. Gmina za sprzęt i szkolenie z jego obsługi zapłaciła 37 tysięcy złotych netto.

Co ciekawe burmistrz Leszek Duszyński zapowiedział, że w najbliższym czasie myśli o dalszych nowinkach technologicznych dla radnych. Miałoby to być wyposażenie rajców w sprzęt elektroniczny np. tablet lub laptop, dzięki czemu projekty uchwał mogłyby być już przesyłane w wersji elektronicznej.

System dostarczony przez firmę z Oświęcimia pozwala na imienne głosowanie każdego radnego. Wyniki imiennego głosowania nie są jeszcze nigdzie wykorzystywane, a pracownicy Biura Rady, w protokole nadal odnotowywać będą tylko ogólną informację o liczbie głosów oddanych za, przeciw oraz wstrzymujących się. Jesteśmy ciekawi, czy rządzący gminą pokuszą się na publikowanie indywidualnych wyników głosowania radnych na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Przecież każdy z nas ma prawo wiedzieć, czy radny, na którego oddaliśmy swój głos rzeczywiście reprezentuje nasze stanowisko w danej kwestii. (PK)

REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [4]

 
   » KOMENTARZE [5]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » "Odświeżą" wieżę ciśnień (2)
 » Zgłoś autokar do kontroli (0)
 » W 155. rocznicę Powstania (1)
 » Będą obchodzić święto ulicy? (13)
 » STUDNIÓWKA 2018: ZS Mogilno (0)
 » Świętowali z babcią i dziadkiem (15)
 » Nowa gromada zuchów (8)
 » Kontrolują, by nie zamarzli (9)
 » Tirem wjechał do rowu (25)
 » Zima zaskoczyła drogowców [TV] (45)
 » Zamiana dla rozwoju firmy (23)
 » "Sport ma być dodatkiem" (26)
 » Zajmą się problemem śmieci (8)
 » MOGILNO: Dyżur posła (11)
 » Zderzenie na drodze powiatowej (5)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016