Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Zdrowie i medycyna

Obecny szpital będzie w sieci

2017-03-15 23:36
 

Poseł Tomasz Latos zapewnia, że w ramach tzw. sieci szpitali w powiecie mogileńskim będzie funkcjonowała dotychczasowa placówka z 4 oddziałami w 2 lokalizacjach.

Reforma służby zdrowia wprowadzana przez rząd ma wejść w życie 1 października. Głównym jej założeniem jest powstanie tzw. sieci szpitali, które będą miały zagwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rządowy projekt budzi jednak wiele emocji, a także niepokojów wśród mieszkańców. W związku z tym do Mogilna przybył poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

- Jest ona niezwykle potrzebna (reforma - przyp. red.) i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż to, które było proponowane przez ostatnie lata i rządzącą wcześniej koalicję, polegające na aneksowaniu umów. Jednocześnie jest to lepsze niż pełne wejście w kontraktowanie usług i przy dzisiaj dostępnych środkach i organizacji jest rozwiązaniem optymalnym. Odnośnie procesu legislacyjnego, to jesteśmy teraz po pierwszym czytaniu projektu ustawy w komisji sejmowej, dalsze procedowanie odbędzie się podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Możliwe, że zostanie ona w całości przyjęta. Następnie pozostaje kwestia przygotowania i wdrażania aktów wykonawczych – mówi wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, Tomasz Latos.

Co dalej z Mogilnem i Strzelnem?

W rozmowie z naszym portalem, poseł Latos zapewnia, że dotychczas istniejący szpital z dwoma lokalizacjami znajdzie się w tzw. sieci szpitali.

- Państwo jesteście jednym organizmem, z dwoma miejscami i jako taki podmiot znajdzie się w sieci (...) W sieci może być tu i tu szpital, to jest państwa decyzja, jak państwo to sobie zorganizujecie w te sprawy ministerstwo nie będzie wnikać, ingerować, niczego nie będzie narzucać. Są takie możliwości, że możecie nawet ponad powiatowo zawierać różnego rodzaju porozumienia - zapewnia Tomasz Latos.

Jednocześnie wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia doradza, aby przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji, czy też rozbudowie szpitala wszystkie strony sporu doszły do porozumienia. Sam również oferuje swoją pomoc i doradztwo w sprawach służby zdrowia.

- Mam świadomość tych wszystkich uwarunkowań, które u państwa są, też swego rodzaju rywalizacji, czy jakiś napięć, ale i też kryteriów ludnościowych. Mogilno jest znacznie większe od Strzelna, Strzelno jest bardzo blisko Inowrocławia. (...) Jednak doradzałbym, aby wszystkie strony usiadły do wspólnej dyskusji i doszły do porozumienia dla dobra mieszkańców - wyjaśnia poseł Latos.

Ponadto poseł stwierdza, iż przy tzw. mapowaniu nie będzie brana pod uwagę odległość pomiędzy szpitalami. Główne kryterium to przede wszystkim szpital w każdym powiecie.

Kiedy dostosować szpital do wymagań unijnych?

Od kilkudziesięciu miesięcy władze powiatowe mówią o dostosowaniu szpitala do wymogów unijnych, poprzez m.in. dobudowanie bloku operacyjnego. Dziś poseł Latos twierdzi, że termin tzw. standaryzacji zostanie kolejny raz przesunięty, a mogileński szpital zostanie włączony do sieci w ramach obecnego stanu z opcją dalszej rozbudowy, czy też rozwoju o nowe oddziały.

- Termin dostosowań do wymogów unijnych mamy przesuwany od lat i podejrzewam, że będzie dalsze przesuwanie jeszcze tych terminów, bo jeszcze bardzo wiele szpitali w Polsce nie spełnia tych kryteriów. Do sieci placówka wejdzie w ramach tego, co ma w tej chwili z opcją oczywiście dalszej rozbudowy, czy rozwoju. Sieć szpitali wejdzie w życie 1 października, a mniej więcej do końca czerwca powinny być znane dalsze szczegóły. Z tego, co mi wiadomo tutaj dla służby zdrowia w powiecie mogileńskim w wykonaniu lecznictwa zamkniętego zagrożeń nie ma - zdradza wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.

W trakcie spotkania zapytaliśmy posła partii rządzącej o to, gdzie władze powiatu powinny szukać pieniędzy na dostosowanie szpitala do unijnych wymagań, czy też forsowanego pomysłu rozbudowy placówki w Mogilnie.

- Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje żadnych dodatkowych środków pieniężnych. (...) na dostosowanie szpitali widzę dwa źródła - pieniądze powiatu, a drugie źródło to są pieniądze unijne, którymi dysponuje marszałek. W ten sposób należałoby rozpatrywać i szukać wsparcia, jeżeli chodzi o inwestycje - mówi poseł Tomasz Latos.

Parlamentarzysta PiS, zapewnia również, że dalsze losy szpitala będą głównie zależały od władz powiatowych. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [28]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Śmieciowy regulamin z opóźnieniem (0)
 » Rolniku, uważaj na pszczoły! (0)
 » Pijany jechał ciężarówką (0)
 » Wypadek na obwodnicy Mogilna! (40)
 » Druhowie zapraszają na festyn (3)
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (2)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (5)
 » Obywatele złapali złodzieja (3)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (6)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (22)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (16)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016