Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Gmina walczy w sądach

2017-03-01 20:05
 

Radca prawny i zastępca burmistrza wyjaśniają, na jakim etapie są sprawy sądowe dotyczące sporu z Sanikontem i odzyskania pieniędzy wydanych na podniesienie linii energetycznych nad obwodnicą.

Sprawa w której gmina Mogilno pozwała projektanta o domniemany błąd przy projektowaniu obwodnicy w kwestii zbyt nisko zwisających linii wysokiego napięcia nie ma obecnie pozytywnego rozstrzygnięcia. Sąd bowiem oddalił apelację złożoną przez włodarzy gminy.

- Niestety mam złą wiadomość jeśli chodzi o nasz proces przeciwko projektantowi. Pod koniec stycznia Sąd Apelacyjny oddalił naszą apelację. Wystąpiliśmy z wnioskiem o uzasadnienie i wtedy będziemy wiedzieli, jakimi przesłankami kierował się sąd. Teoretycznie jest możliwość wniesienia kasacji. Tylko, że kasacja nie dotyczy stanu faktycznego i ustaleń sądu w zakresie winy, tylko w zakresie prawa. Obawiam się, że będzie dość duży problem, gdybyśmy chcieli pójść z kasacją, ale musiałbym przeczytać uzasadnienie. Obawiam się takiej sytuacji, że tu będzie projektant jakby oczyszczony. Wiadomo, błąd był i obawiam się jeśli wystąpimy z drugim procesem, który byłby logiczny, to w tym drugim procesie znowu następny skład powie - nie ten, tylko ktoś inny. Niestety takie sytuacje prawne są dopuszczalne, bo każdy skład nie jest wiązany wyrokiem innego składu. Zobaczymy, jakie będzie uzasadnienie i wtedy podejmiemy z panem burmistrzem decyzję, co dalej w tej sprawie zrobić - informował radca prawny, Artur Kołcz.

Okazuje się również, że spór sądowy firmy Sanikont z mogileńskim ratuszem oraz sprawa prac archeologicznych, za które wykonawca obwodnicy żąda dodatkowej zapłaty jest w toku.

- W sprawie Sanikontu nie ma dalej wyznaczonego żadnego terminu i tak samo nie ma wyznaczonego terminu w sprawie tzw. archeologii, czyli gdzie wykonawca obwodnicy występuje o dodatkowe zapłaty w stosunku do gminy. Sąd telefonicznie powiedział, że gdzieś na wiosnę powinniśmy otrzymać termin tych dwóch pozostałych spraw - tłumaczył prawnik.

Kolejna ze spraw, w której to gmina wniosła pozew przeciwko firmie wywożącej niegdyś odpady komunalne nie została rozpatrzona. Jej początek będzie miał wówczas miejsce dopiero wtedy, gdy zapadnie prawomocny wyrok sprawy, której inicjatorem był Sanikont.

- Myśmy pozwali Sanikont równolegle wiele lat temu już o zapłatę również nie spłaconej części odszkodowania. Sprawa jest zawieszona do czasu, aż nie rozstrzygnie się prawomocnie ta pierwsza sprawa z Sanikontem - mówił zastępca burmistrza, Jarosław Ciesielski. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [4]» dodaj komentarz   

 » wstyd (Jutek | 06-03-2017, 12:31:22)

Gdzie jest to słynne wystąpienie p. Duszyńskiego: "Dosyć kolesiostwa i partyjniactwa"! od dziś w urzędzie miejskim będą "urzędnicy z najwyższej półki"!!! Taka ta półka niska, że marnotrawi kasę gminną, a i dwóch wysokiej specjalizacji urzędników odeszło w ostatnim czasie z urzędu (nagle 4 osobowy wydział, stał się 2 osobowym). I co na to pan burmistrz? Chłopie, kończ waść i wstydu oszczędź!

 » Cwaniaki (Edi | 04-03-2017, 15:41:36)

I zostawią cwaniaki nowego burmistrza z problemem.

 » sądy (podatnik | 02-03-2017, 15:31:27)

Sąd sądem ale zapłacić trzeba - no jak niema winnego to kto zapłaci - PODATNIK - dziwne ale prawdziwe.

 » nie ma winnych (Gospodarny | 02-03-2017, 10:18:10)

I znowu się okaże, że winnych nie ma! Nikt z urzędników nie odpowie, że gmina straciła 400 000 zł za podwieszenie linii energetycznej. Proces z Sanikontem też gmina przerżnie, a przynajmniej w znacznej części będzie musiała zapłacić za wywóz śmieci.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (0)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (6)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (15)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
 » Motorowerzysta z promilami (2)
 » Potrącił na pasach 11-latkę (9)
 » CIECHRZ: Auto spadło z lawety (6)
 » Parowóz przejechał przez Mogilno (3)
 » Kierował mając ponad 2,5 promila (15)
 » Dołożył pół miliona, choć radni byli przeciw (81)
 » Pyszadło 2018 z Markiem Koterskim (2)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016