Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

W 80. rocznicę wybuchu wojny

2019-09-01 19:20
 

W niedzielę, 1 września w Mogilnie odbyły się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Tuż po niej mieszkańcy prowadzeni przez Mogileńską Orkiestrę Dętą przeszli pod pomnik. Tam wysłuchano rysu historycznego, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Dalsza część odbyła się w kinie "Wawrzyn", gdzie przygotowano wystawę i wspomnieniowy koncert poetycko-muzyczny pt. "Kocham Cię Polsko".

Z kolei uroczystości upamiętniające obronę Mogilna zaplanowano na środę, 11 września o godzinie 12:00. Pod pomnikiem na mogileńskim rynku złożone zostaną wiązanki kwiatów. Wcześniej, o godzinie 10:30 w kinie "Wawrzyn" odbędzie się "Poranek z historią" - pokaz filmów dokumentalnych dotyczących II wojny światowej - WRZESIEŃ 1939 - "Przed burzą", "A więc wojna", "Bój o granice". (AS)

REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [57]

 
   » KOMENTARZE [12]» dodaj komentarz   

 » do acana (rudy | 08-09-2019, 20:13:56)

No właśnie, czytanie ze zrozumieniem i rozumienie tego co się dzieje jest dla acana obce. Wciskanie jakiś dyrdymałów o "prawach autorskich" lub o tym co tam było do lat 60 tych XX wieku, jest ze strony Wielkopolanina niczym innym tylko obroną przed zmianą, jak ktoś był przez lata wice u komunisty do szpiku kości, to dla niego godłem będzie peerelowska ptica a nie prawdziwe Godło Rzeczypospolitej Polskiej. Dodam tylko, że wielu z Tych, Którym ten pomnik jest poświęcony w 1920 roku broniło Ojczyzny przed czerwoną zarazą i to ci czerwoni zbrodniarze mordowali w Katyniu i to też nie obchodzi Wielkopolanina? Szczyt hipokryzji !

 » Zrozumieć (Acan | 08-09-2019, 10:48:16)

Panie rudy! Czytanie ze zrozumieniem jest w III klasie szkoły podstawowej. Przeczytałem wypowiedź Wielkopolanina i nie znalazłem słowa, zdania „ na obronę” wyglądu pomnika i jego zachowanie. A przy okazji dowiedziałem się paru ciekawostek nt. Miejsca, gdzie stoi pomnik.

 » Do rudy.. (Zdzichu | 07-09-2019, 21:04:57)

A myślisz, ze co może mieć ciekawego do powiedzenia ktoś kto dostał w wyborach ok 170 głosów?:d

 » do Wielkopolana (rudy | 05-09-2019, 21:45:34)

Pleciesz Waść dyrdymały! Jakie prawa autorskie? Z przed ilu lat? To nie przeszły wraz z zapłatą honorarium na rzecz Mogilna? Idąc Pana tokiem myślenia, to nie można by zburzyć pomników Dzierżyńskiego, Świerczewskiego, Lenina i tym podobnych szubrawców. To że w Mogilnie wciąż stoi jeszcze pomnik poświęcony obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, pomordowanym przez Niemców, zwieńczony orłem ni to berlingowców, ni to PRL powinno być wstydem dla wszystkich burmistrzów i wiceburmistrzów po 1990 roku! To może jeszcze na pomnikach i obeliskach ku czci pomordowanym w Katyniu umieszczać berligowską pticę ? Pasowałoby to Panu ? Jak Panu nie wstyd ? Co Pan zrobił w tej sprawie? A może stać Pana tylko na zaproponowanie budowy ronda wokół tego pseudopomnika? Miejsca sporo. A że tam kiedyś był kościół ewangelicki zburzony, tak jak w innych miastach i wsiach, przez komunistów, to co należy to miejsce oddać może Merkelowej w ramach odszkodowań za "polskie zbrodnie na bezbronnych Niemcach"? Nie oczekuję Pańskiej odpowiedzi, bo kończ Waszmość i wstydu sobie oszczędź.

 » do rudego (Wielkopolanin | 04-09-2019, 20:17:33)

Pomnik na rynku, czy się to komuś podoba, czy nie jest dziełem sztuki. Ktoś ten pomnik zaprojektował, stylizowanego orła wyrzeźbił . Są prawa autorskie (projektant Józef Makowski). Wg mnie hołd i pamięć jest oddawana poległym i pomordowanym Polakom, mieszkańcom Ziemi Mogileńskiej , a nie Pomnikowi, Orłowi (bez korony), jako że w fundamentach Pomnika jest zgromadzona ziemia z 32 Miejsc Pamięci Narodowej, miejsc których nazwy są wykute na Pomniku. Co prawda w niektórych nazwach miejscowości są błędy, literówki, ale to już osobny temat ( wiele razy zgłaszany na sesjach rady miejskiej). Przy okazji: młodszym internautom chcę przypomnieć, że w miejscu, gdzie stoi Pomnik (od 1964 r.), jeszcze do roku 1960 stał kościół poewangelicki. Do kościoła przynależna była tzw. Pastorówka, dom w którym mieszkał pastor. Obecnie w budynku pastorówki mieści się Prokuratura Rejonowa ( ul. Benedyktyńska 9 ). Jako ciekawostkę dodam, że do 1777 r. w miejscu tym , na rynku stał ... drewniany ratusz, który spłonął w nocy z 14/15 kwietnia tegoż roku i nigdy później nie został w tej lokalizacji odbudowany.

 » precz z komuną (rudy | 03-09-2019, 21:38:24)

Kiedy wreszcie w Mogilnie przestaną czcić (podobno) pamięć poległych i pomordowanych obywateli RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ pod pseudopomnikiem zwieńczonym peerelowską pticą nadaną przez Stalina? Wstyd Panie Duszyński !!!

 » można pójść tą drogą (Mecenas | 03-09-2019, 18:55:31)

Z tego co pamiętam, w Strzelnie była podobna sytuacja z pomnikiem, który wymagał pilnego remontu. A ponieważ gmina nie miała kasy, miejscowy biznesmen i jednocześnie właściciel firmy budowlane W.R. wykonał bezpłatnie kapitalny remont strzeleńskiego pomnika. Myślę, że w Mogilnie też tak można.

 » podniosę temperaturę (Celcjusz | 02-09-2019, 19:35:05)

Za tzw. Komuny, ale także za czasów burmistrzów S. Łaganowskiego i J. Kraśnego miejsca pamięci narodowej były zadbane, także te na mogileńskim cmentarzu, w tym i żołnierzy radzieckich. Takie są fakty. A teraz? Burmistrz Mogilna nie może znaleźć pieniędzy na remont rozpadającego się Pomnika Wolności na rynku w Mogilnie. Za to chętnie uczestniczył w prywatnej imprezie otwarcia, (przecięcia wstęgi ) magazynu-sklepu budowlanego u zbiegu ulic Benedyktyńskiej i Poznańskiej. A przecież ten market mógłby zasponsorować remont pomnika, przeznaczając stosowne materiały na ten remont. Z kolei firma, która ciągle wykonuje remonty obiektów samorządowych, komunalnych ( np. w kinie, czy świetlicach wiejskich) za dużo większe pieniądze niż opiewa kosztorys, mogłaby wykonać gratis remont Pomnika.

 » Rerr (Strrrr | 02-09-2019, 16:10:04)

A może tak miłośnicy naszego miasta z Panem P. zadbają o ten pomnik histori

 » Rocznica wybuchu II wojny (XYZ | 02-09-2019, 15:25:39)

Nie tylko na cmentarzu... Miejsca pamięci w gminie niestety tez świadczą o tym jak dalece zaniedbaliśmy jako społeczeństwo pamięć o tych, ktorych nie ma...no, ale takie Rzeczypospolite będą jakie ich młodzieży wychowanie. Smutne to. Na myśl przychodzą słowa, które zamieszczono w Muzeum Auschwitz- Naród nie pamiętający swej historii skazany jest na ponowne jej przeżycie.

 » do Cm (OBI | 02-09-2019, 14:22:59)

Szkoda,że wiedząc o chwastach piszesz komentarze,zamiast iść i je usunąć, a wtedy ewentualnie się ujawnić wpisem,niekoniecznie anonimowo.

 » Rocznica (Cm | 02-09-2019, 07:19:59)

Szkoda, że nikt nie pamietał o zrobieniu porzadku wokół Mauzoleum na cmentarzu, chwasty po kolana, za chwile nie bedzie widać schodów

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Wizja na renowację pomnika (2)
 » WIOŚ zakończył kontrolę (2)
 » STRZELNO: Ostatni dzień karnawału (0)
 » Karnawałowo w WTZ Bielice (0)
 » Walentynkowy turniej w Gębicach (0)
 » MOGILNO: Zgubiły ich używki (53)
 » Bal przebierańców w Wyrobkach (2)
 » Zapustnicy zagościli w Chabsku (3)
 » Pornografia na szkolnej tablicy (89)
 » Kolizja w Mogilnie (8)
 » PRZYJEZIERZE: Uderzyła w słup (9)
 » Będą przenosić szpital (49)
 » Rozliczą PIT za 2019 rok (2)
 » W Chabsku o Kurcie Lewinie (1)
 » Przegląd obrzędów zapustnych (2)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ