Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Ranking zamożności samorządów

2019-07-25 20:03
 

Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało wyniki rankingu zamożności samorządów. Gmina Dąbrowa ma lepszą lokatę niż przed rokiem.

Według danych statystycznych z 2018 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca, powiat mogileński zajmuje 11 miejsce (7 miejsce w 2017 roku) w zestawieniu rankingu na najbardziej zamożny powiat. Zamożność powiatu na jednego mieszkańca w 2018 roku wyniosła 1048,63 zł.

Z kolei 141 miejsce w kategorii miast powiatowych zajęła gmina Mogilno, choć przed rokiem była na 122 pozycji. Jej dochód na jednego mieszkańca wyniósł w zeszłym roku 2951,24 zł.

Strzelno wśród kategorii miast zdobyło 211 miejsce z wynikiem 3164,12 zł, a rok wcześniej było na 181.

Gmina Dąbrowa pośród gmin wiejskich awansowała z 214 miejsca na 208 lokatę z wynikiem finansowym 3475,11 zł. Natomiast Jeziora Wielkie zajęły 890 miejsce z dochodem 2903,47 zł. W ubiegłym roku było to pozycja numer 867.

- Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność). Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej - informują autorzy rankingowego zestawienia.

Cały ranking do pobrania tutaj.

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [13]» dodaj komentarz   

 » Poczekejta (Daruch | 31-07-2019, 21:28:14)

poczekejta aż się Strzelno odbije od dna i się zmodernizuje to ten wasz powiacik łykniemy w ciemno. Już niedługo.

 » ... (max | 30-07-2019, 11:34:45)

Statystyka: szef je mięso, ja samą kapustę, to statystycznie jemy gołąbki...

 » Kpina (Maania | 27-07-2019, 11:45:28)

3475zł.w Dąbrowie to jest średnia z urzędu gminy bo cała reszta ma połowę mniej.sa równi i równiejsi ,szkoda że władza ma to w D....rs.

 » rank (prawy i sprawiedliwy | 26-07-2019, 14:07:47)

To ja się pytam, gdzie są te pieniądze? Czy przejadają je władze powiatowe,czy są rozkradzione przez jakąś mafię urzędniczą powiatu a może powiat ma jakieś ukryte "+"? Od powstania powiatu nie pamiętam aby były pieniądze na drogi,szkoły itd. Zawsze wmawiano społeczeństwu,że brak funduszy na modernizację np.dróg powiatu. Wniosek? Ten cały zarząd przejada całą kasę a "ciemny lud"ma figę.Pensje mają z czołówki rankingu a działają jakby byli w ogonie tego rankingu.

 » Drogi (Lila | 26-07-2019, 14:02:46)

Jeśli chodzi o drogi-ul.Piłsudskiego.kawałeczek świeźego asfaltu.dlaczego na całej długości nie położono tylko dywaniki pokryte dywaniki i po co się cieszyć rankingach!

 » Ranking (Lila | 26-07-2019, 13:58:46)

Zgadzam się z zdegustowanym-to są dalekie miejsca.nie ma się czym chwalić.czas na nowego gospodarza.tak samo w MPGK zmiana konieczna

 » Import,export myśli idei statystyk. (Statystyczny obywatel | 26-07-2019, 13:47:02)

A co jeśli w przyszłym roku ze względòw ekonomicznych wyjedzie stąd jeszcze więcej ludzi? Statystyki jeszcze bardziej się poprawią, prawda? Statystycznie to ja jestem w stanie udowodnić że mam 3 nogi. To nie plucie we własne gniazdo tylko suche fakty. Przypominam że 10 lat temu zbankrutowała Grecja i wciąż żyje się tam łatwiej niż tu. Joker masz absolutną rację z tymi drogami.

 » Zamożni? Chyba zacofani. (Joker | 26-07-2019, 12:30:00)

Stan dróg mówi jasno. Więcej nie piszę bo szkoda słów.

 » Realia (Zdegustowany | 26-07-2019, 11:42:16)

Ten ranking to czysta statystyka. Dochod powiatu dziela przez liczbe mieszkancow (liczba mieszkancow powiatu stanowi zaledwie polowe mieszkancow takiego np. samego tylko Inowroclawia) i wychodzi im to co wychodzi. Nasza wladza sie tym chwali bo nic innego nie maja do pokazania. Lwia czesc budzetu stanowi subwencja oswiatowa wrzucona do tego wora, a ktora realnie wystarcza do wrzesnia. Pozniej zaciagaja kolejne kredyty by miec plynnosc finansowa i pieniadze na wyplaty i tak kolo sie zamyka.Tu jest bida az piszczy i nie ma sie czym chwalic.

 » zamoznosc (markus | 26-07-2019, 10:33:33)

W/g Pomorskiej jestescie najbogatrżym powiatem w Kuj-pom a tu czytam ze są sami niezadowoleni co się z wami ludzie dzieje jak wam dogodzic zebyscie w swoim miescie widzieli szansę ,chyba musicie zabrac się za porządną robotę a nie myslec o hejtowaniu swojego gniazda.Powodzenia

 » ? (? | 26-07-2019, 02:39:05)

1048zł to 246Euro. To jest zamożność? Raczej Średniowiecze! Chyba, że gratis dajecie wciskanie mieszkańcom "ciemnoty". Żałosne.

 » Starosta (Cm | 25-07-2019, 23:14:38)

No i co teraz napiszą w jedynie słusznej prasie?? Co ten Barczak narobił że taki wynik???? Trzeba nowy program naprawczy ! Ha ha ha!

 » ranking (stary wyborca | 25-07-2019, 22:29:49)

To jest przykre taki niby gospodarz tle lat na stołku niby doświadczenia a nigdy nie wyprzedził Kraśnego.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Interweniują w sprawie odpadów (6)
 » Podsumowali konkurs plastyczny (1)
 » MOGILNO: Pożar restauracji (11)
 » Wpadł przez kartę SIM (12)
 » HURT. ELEKTROTECHNICZNA PROMOCJE (0)
 » W Ciechrzu uderzył w drzewo (16)
 » Walentynkowy nastrój w Chabsku (3)
 » MOGILNO: Włamanie do klasztoru (9)
 » Dachował i nie miał uprawnień (9)
 » Kto przywiózł 200 ton śmieci? [TV] (19)
 » Zapomniana tablica przy Sądowej (29)
 » 112 tylko dla potrzebujących (0)
 » Zgubił ich alkohol (9)
 » 6 porad, jak wybrać dobre liceum (0)
 » IX Zimowy Bieg Dębowy (7)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ