Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Dąbrowa - Społeczeństwo

Niszczą drogi i ich granice

2019-03-21 20:31
 

Komisja Infrastruktury i Rolnictwa Rady Gminy w Dąbrowie postuluje o wyciąganie konsekwencji wobec rolników zaorujących drogi i kamienie graniczne w obrębie pół. Zdaniem wójta konieczne w tej sytuacji byłoby przeprowadzenie odpowiedniej kampanii edukacyjnej.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy w Dąbrowie, w punkcie dotyczącym oceny stanu dróg Komisja Infrastruktury i Rolnictwa zwróciła uwagę na występujący problem z zaorywaniem dróg w obrębie pól wraz z kamieniami granicznymi. Sytuacja taka została odnotowana m.in. na terenie Dąbrowy, miejscowości Mokre i Białe Błota.

- Na wstępie komisja chciała zwrócić uwagę na bardzo poważny problem, dotyczący zaorywania części dróg, nie tylko poboczy, ale i nawierzchni przez właścicieli przyległych pól. Najbardziej rażącym przykładem są drogi: Dąbrowa za stadionem w stronę Parlina - ostatnio przy tej drodze paliły się trawy i na skutek zaorania części drogi interweniujące pojazdy strażackie miały poważny problem ze sprawnym dojazdem na miejsce pożaru, nie tylko z powodu zaorania części drogi, ale i wyorania wysokiej bruzdy, którą nie można było przejechać. Droga w Mokrem, w stronę Jeziora Białego w części jest zorana. W szerokości drogi uniemożliwia przejazd pojedynczego pojazdu, a ten odcinek drogi stanowi dojazd do punktu czerpania wody dla pojazdów strażackich. Ograniczona jest przez zaoranie szerokości możliwość mijania się dwóch pojazdów. Droga w Białych Błotach od centrum wsi w stronę lasu kilka lat temu została geodezyjnie odtworzona. Obecnie jest zaorana na szerokości około trzech metrów. Kamienie graniczne widoczne są na polu w uprawie zboża. Komisja tę sytuację traktuje jako niedopuszczalną i wnioskuje o podjęcie radykalnych kroków wobec właścicieli pól, którzy tam zaorali przylegające drogi. Granice dróg i ich nawierzchnie powinny być odtworzone na koszt właściciela gruntu - mówił Marek Cyrok, członek Komisji Infrastruktury i Rolnictwa.

Jak podkreślał wójt - wcześniej podobne przypadki zostawały zgłaszane policji. Kluczowym dowodem mogłoby być jedynie złapanie na gorącym uczynku danej osoby obsługującej sprzęt rolniczy, która dokonała przy tym zaorania drogi, bądź jej granic. Niewykluczone przy tym, że oczekiwany efekt przyniosłaby kampania edukacyjna przeprowadzona wśród mieszkańców gminy.

- Nie mam odpowiedzi na pytanie, co zrobić z zaorywaniem dróg. Ta kwestia była poruszana wiele razy i nie ma sposobu na realizację postulatów komisji, póki ludzie nie zrozumieją, że dróg nie należy zaorywać. Była ileś razy skierowana sprawa na policję, wszyscy rozkładają ręce. Kamienie wyorywane są bardzo często. Natomiast jak nikt nikogo nie złapie za pług w danym momencie, że kamień wyoruje, to w zasadzie nie ma możliwości cokolwiek zrobić. Nie wiem, może jakaś kampania edukacyjna jeśli chodzi o naszych mieszkańców? Zresztą to nie jest tylko problem gminy Dąbrowa (...) Po prostu może musi się spalić pół gminy kiedyś zbóż ze względu na to, że samochody nie dojadą i dopiero może wtedy ktoś zrozumie, że te drogi są potrzebne. Ja nie rozumiem też jednej rzeczy, że z jednej strony rolnicy wnioskują o to, żeby drogi były coraz szersze, no bo sprzęt, a z drugiej strony przyorują drogi - mówił wójt Marcin Barczykowski. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [14]» dodaj komentarz   

 » Lamborghini (Bibol | 25-03-2019, 14:18:20)

We Wszedzieniu tylko lamborghini nie widzi kamieni

 » Do bibol (Majster | 24-03-2019, 18:36:22)

Taki jesteś cwaniak a sam pewnie c385 jeździsz a tu na forum robisz z siebie glupa.weź szpadel i te kamienie wkop po tym ursusie

 » Zaorywanie dróg (PL01 | 24-03-2019, 11:09:02)

W niektórych przypadkach drogi są bardzo mocno zaorane, to fakt. Ale zastanawiam się czy Komisja Rolnictwa i Pan włodarz gminy mają zabezpieczone środki na utrzymanie dróg o właściwych wymiarach wg stanu geodezyjnego? Mam tutaj na myśli rosnące chwasty na drodze o szerokości np 6 m. Czy liczą się z faktem, że mogą być zaskarżali do sądu o niewywiązywanie się z utrzymania porządku na drogach publicznych i zanieczyszczania okolicznych pól przez chwasty z tych dróg?

 » Karma (Błasz | 23-03-2019, 09:45:47)

Wszedzień to miał dotacje z Irlandii po znajomości...Pazerniaki gleby.!

 » a co (ola | 22-03-2019, 18:49:41)

Po co na gorącym uczynku?Przecież wiadomo czyje to pole. To co? Krasnoludki w nocy zaorały?

 » C385 (Bibol | 22-03-2019, 16:19:31)

Zapraszam do Wszednia ursus c385 wiruje wszystkie kamienie

 » ****** (Smerf | 22-03-2019, 10:53:19)

New holland moze dopiero wyorac granice jak wjedzie c360 to juz zostanie

 » Niebieski (Tytus plamisty | 22-03-2019, 07:46:56)

W Dąbrowie faktycznie niebieskie newholandy robią co chcą wszyscy którzy ogranicza z nimi muszą co roku walczyć o swoje. Szczególnie po nocnych manewrach???.

 » Drogi (Mieszkanka | 22-03-2019, 07:37:59)

To prawda. A w Gminie Mogilno jeszcze gorzej bo rosnące drzewa przy drodze są tak podorane że rosną w polu , a jeszcze pół metra zasieja, trzeba z tym skończyć, geodeta i na koszt rolnika naprawić drogę co ma przy niej pole.Samowolka od wielu lat i tyle ,osobowym samochodem nie można się minąć a droga niby ma 10 metrów tylko gdzie ????? Czas z tym skończyć!!

 » . (X | 22-03-2019, 05:40:20)

Czyli jeżeli nie złapiemy osoby która zaoruje drogę , właściciel który posadził sobie np. buraki na tej drodze może spać spokojnie ? :) Idę po ciągnik :)

 » Drogi, rowy, pola (Juzef | 22-03-2019, 00:18:09)

Może by po prostu tych co to robią do sondu oddać a za szkody które robią i grunty państwowe zaorują skazać na grzywnę wysoką na rzecz chorych dzieci. Może jeden z drugim przemysli co i jak robią bezprawnie!!!

 » Miasto czy Wies. (Pyra | 21-03-2019, 22:14:53)

Dąbrowa to jak Wilkowyje z serialu Ranczo i mawet ławeczki pod sklepem mają

 » Buraki (Mieszkanka Olszy | 21-03-2019, 22:02:56)

W Olszy droga "powiększona" przez tiry, które wywozily buraki. Oczywiście nie mogli przeczekać tylko mijali się w każdym możliwym miejscu teraz droga wygląda strasznie

 » Bambry (Maania | 21-03-2019, 21:04:48)

Bambrą zawsze mało w centrum Dąbrowy są tacy którzy kupili sobie wielkie zabawki i granicę maja w D.....ę. niebieskie newholandy. Na koniec i tak szypą po d*pie i cztery dechy.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Trzy dni podwórkowej zabawy (0)
 » Wakacyjna wycieczka do zoo (0)
 » Piknik rodzinny w Józefowie (2)
 » Audi dachowało w rowie (6)
 » Było pysznie i tanecznie (3)
 » JEZIORKI: Pożar zboża i słomy (0)
 » Muzyczno-malarskie popołudnie (0)
 » Potrącenie pieszej w Mogilnie (22)
 » Województwo walczy ze smogiem (21)
 » CHABSKO: Kolejny wpadł do rowu (14)
 » CHABSKO: Wpadła do rowu (10)
 » Tworzyli gliniane przedmioty (3)
 » Obywatelskie ujęcie w Józefowie (5)
 » Wojewoda o wsparciu rodzin (0)
 » Koncert i wystawa w muzeum (0)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ