Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

11 radnych przeciwko uchwale

2021-03-31 23:55
 

Uchwała dotycząca zmian budżetowych podczas ostatniej sesji nie została podjęta. Swój sprzeciw m.in. w związku z kosztami modernizacji fontanny przedstawiło 11 radnych.

W piątek, 26 marca odbyła się sesja Rady Miejskiej w Mogilnie, podczas której jednym z punktów obrad było podjęcie uchwał w sprawie zmiany budżetu gminy Mogilno na rok 2021 oraz zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Mogilno na lata 2021-2033.

Już podczas obrad komisji wielu radnych wyraziło swoje zdanie w sprawie niezasadności kosztów, jakie miałyby zostać przeznaczone na modernizację fontanny. Radny Przemysław Majcherkiewicz podkreślał, że burmistrz decydował już dużo wcześniej o dalszych losach fontanny, niżeli dowiedzieli się o tym radni.

- Dziwię się, że pan nie umieścił tej kwoty w podstawowym budżecie na 2021 rok, wtedy nie byłoby wielu dyskusji kto jest za, kto przeciw remontowi tej fontanny. Przetarg w cudzysłowiu kolokwialnie wygrała firma z Leszna. Czy to jest zbieg okoliczności, bo o ile sobie dobrze przypominam, 12 lat temu, 11 również firma z Leszna budowała tę fontannę. Nie wiem, może to jakaś córka, matka - mówił Przemysław Majcherkiewicz.

Radna Wioleta Michalak zauważała, że ponownie wszystkie zmiany "wrzucane" są do jednej uchwały. Zdaniem radnej obecny czas nie jest odpowiedni na realizację tego zadania. Ponadto mieszkańcy mają inne oczekiwania, takie jak m.in. budowy dróg i chodników. Wioleta Michalak apelowała również o wykreślenie z kalkulacji kwoty przeznaczonej na nagłośnienie przy fontannie.

- Panie burmistrzu, mieszkańcy oczekują dróg, które nie są w najlepszym stanie w naszej gminie, oczekują budowy kolejnych chodników, oczywiście parkingów, punktów świetlnych, dalszej kanalizacji, nitek gazowych (...) Ja bardzo apeluję dzisiaj o to, żeby ściągnąć kwotę na nagłośnienie tej fontanny. To nie jest absolutnie dobry pomysł w tym momencie. Nie generujmy dodatkowych kosztów (...) Nie możemy doprowadzić do tego, żeby fontanna zarosła, czy tez zaczęła niszczeć (...) Ale moje pytanie jest: Czy to jest teraz ten czas? (...) Wokół fontanny teren naprawdę wygląda bardzo źle, jest zaniedbany. Chyba na uporządkowanie terenu wokół fontanny nie trzeba jakiś wielkich pieniędzy - mówiła Wioleta Michalak.

Radna Katarzyna Barczak po raz kolejny zauważała, że tak ważne decyzje są głosowane tzw. blokiem - w jednej uchwale.

- (...) Teraz mamy tyle bardzo ważnych inwestycji pozmienianych w tych zmianach budżetowych i wpisane. Uważam, że to jest nierozsądne. Dlaczego ja nie mogę wybrać pomiędzy jedną inwestycją a drugą? Tylko jeśli jestem przeciwko jednej, to muszę być przeciwko wszystkich zmianom budżetowym - mówiła Katarzyna Barczak.

Warto podkreślić, że burmistrz Leszek Duszyński wprowadził autopoprawkę w sprawie remontu nawierzchni ulicy Mickiewicza (180 000 zł) i modernizacji ulicy Hallera (400 000 zł). Do tej propozycji włodarza gminy odniósł się przewodniczący Rady Miejskiej w Mogilnie.

- (...) Czy nie lepiej się dzisiaj zastanowić nad tym, żeby ogłosić projekt, zrobić nową fontannę, tańszą, bardzo prostą w użytkowaniu w to miejsce? Bo też nie jestem za tym, żeby to miejsce zarosło zielskiem (...) To, co się stało w ostatnich dniach to jest zwykły szantaż radnych. Wprowadzanie dzisiaj ulicy Hallera, czy coś to jest dla mnie, no nie mogę tego zrozumieć, brakuje mi określenia jak się do tego odnieść. Przez trzy kadencje cały czas nawracałem o ulicy w mieście, zwłaszcza ulicy Hallera. Nic pan w tym kierunku nie robił. Dzisiaj, żeby zaszantażować radnych i zmusić do tego, żeby zagłosowali za fontanną, to pan od razu staje się dobrym wujkiem i chce robić ulicę Hallera - mówił przewodniczący rady, Paweł Molenda.

Jako kolejny głos zabrał Grzegorz Stochliński. Radny podkreślał, że on w przeciwieństwie do pozostałych radnych spotyka mieszkańców, którzy są stanowczo za remontem fontanny w parku miejskim.

- Ja też dostaję bardzo wiele telefonów, ludzie mnie zaczepiają jak idę do pracy, z pracy. I ludzie mówią: "No nareszcie, w końcu ta fontanna będzie zrobiona, unowocześniona i będzie nam służyć" (...) Dzisiaj chlubą i wizytówką Mogilna jest fontanna - mówił Grzegorz Stochliński.

Włodarz miasta w obszernej wypowiedzi odniósł się do sytuacji związanej z remontem fontanny. Burmistrz zauważał też, że radni nigdy nie zauważali, że ewentualna budowa skateparku za 600 tysięcy złotych byłaby bardzo kosztowną inwestycją. Dodatkowo Leszek Duszyński mówił, że "poprzez internet namieszano mieszkańcom w głowach" i spotkał się przy tym z falą hejtu. - Ja jestem zaskoczony. W najczarniejszych myślach i snach nie przypuszczałem, że zwykły remont po 11 latach tej małej architektury wzbudzi takie kontrowersje. To nie ja wymyśliłem kwotę 400 tysięcy złotych (...) Bazowaliśmy na osobach, które się na tym znają (...) Taka fontanna ma wiele walorów, wiele zalet - dodaje ulgę w upalne dni, posiada funkcję relaksu, wypoczynku, jest to też miejsce spotkań, rozmów, dyskusji. Nie będę przytaczał już takich obrazów z rzeczywistości, kiedy już punktem stałym po sesji zdjęciowej młodych par, które brały ślub są zdjęcia przy fontannie (...) Już nie będę mówił o walorach zdrowotnych, inhalacji wilgotnym powietrzem, że wzbogacamy atmosferę w parę wodną i w upalne dni są też poidłem dla ptaków. No i taki dźwięk szumiącej wody podnosi jakość wypoczynku (...) Firma, która tutaj z nami współpracowała i dostarczała nam dysze poinformowała, że już takich dysz nie sprowadzi, ponieważ nie ma ich na rynku. Powstał dylemat, czy ma być to nieczynna cały rok fontanna, czy też pokusić się jednak o remont tej fontanny (...) Jako dobry gospodarz muszę dbać o mienie naszej gminy. Jeżeli coś uległo degradacji, to należy to naprawić (...) Ja chcę, żeby Mogilno było miastem pięknym, estetycznym, jako stolica powiatu i nowoczesnym, żeby ludzie mogli tu mieszkać, pracować i odpoczywać w naszej gminie - poinformował burmistrz Leszek Duszyński.

W trakcie obrad sesji burmistrz poinformował, że zrezygnuje z nagłośnienia przy fontannie. Ostatecznie decyzją 11 radnych uchwała nie została podjęta. W tych zmianach budżetowych były także zawarte kwestie m.in. dołożenia pieniędzy do trwającej inwestycji na miejskim targowisku i rewitalizacji rynku w Gębicach. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [32]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Wieża doczeka się remontu? (17)
 » Poduszka VISCO (0)
 » Sprawca kradzieży poszukiwany (13)
 » Kto zgubił telefon? (6)
 » Zajechał drogę pijanemu kierowcy (9)
 » Nowa wystawa od piątku (2)
 » 230. rocznica Konstytucji 3 Maja (8)
 » Dzień Ziemi w MOW Bielice (1)
 » Narodowy Program Szczepień (0)
 » RZADKWIN: Zrzut ścieków do jeziora (23)
 » Nietypowe znalezisko w Chabsku (16)
 » Nielegalny hazard w Strzelnie (9)
 » MOGILNO: Akcja na jeziorze (10)
 » Wygraj flagę i gadżety (5)
 » STRZELNO: Wtargnął pod samochód (19)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ