Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Czujki na straży bezpieczeństwa

2019-10-18 23:57
 

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie każdego roku propagują akcję pn. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!". Ogólnopolska kampania ma uświadomić, jak istotne korzyści niosą za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych.

W piątek, 18 października w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbyła się konferencja z przedstawicielami jednostki. Za pośrednictwem mediów chcą oni dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, by uświadomić im zagrożenia czyhające każdego roku podczas sezonu grzewczego. Tym samym w ramach ogólnopolskiej kampanii pn. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" rekomendują instalowanie czujników dymu i tlenku węgla, czyli czadu.

- W związku z tym, że rozpoczyna się sezon grzewczy mamy na celu uświadomić ludziom jakie niebezpieczeństwo niesie ogrzewanie mieszkań, domów, zakładów pracy. W okresie grzewczym mamy zawsze największą ilość pożarów oraz zaczadzeń. Dlatego też organizowana jest taka akcja propagująca urządzenia, które jak gdyby wspomagają nasze zmysły - mówił bryg. Radosław Gałczyński.

Jak informował st. kpt. Patryk Kaczmarek, na rynku dostępne są zarówno czujniki samego tlenku węgla lub dymu, jak również tak zwane czujniki duo, które łączą w sobie obydwie funkcje. Powinny się one znaleźć w obrębie urządzeń grzewczych na wszystkie typy paliwa.

- Bardzo ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do tych miejsce, gdzie występują urządzenia, które mogą ten tlenek emitować (...) W budynkach wielorodzinnych są zainstalowane tzw. junkersy na gaz ziemny tego starszego typu, które mają otwartą komorę spalania i pobierają tlen z pomieszczenia. Przypadki były takie, że ktoś wiele lat się kąpał i nic się nie wydarzyło. Założył sobie grubszy dywanik i zmniejszył tym samym podcięcie pod drzwiami. Uszczelniło się pomieszczenie i wtedy występują sytuacje z podtruciami tlenkiem węgla lub nawet śmiertelne - mówił st. kpt. Patryk Kaczmarek.

Co ważne, w przypadku chęci zakupu czujki należy zwrócić uwagę na to, czy dane urządzenie jest certyfikowane oraz na żywotność sensora. Strażacy zalecają nabywanie czujników z certyfikatem nr: PN-EN 14604:2006/AC.

- Społeczeństwo buduje nowe mieszkania, nowe budynki mieszkalne inwestując od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, inwestuje w wystrój wnętrz, a zapomina o zakupie tak prozaicznej rzeczy, jaką są czujniki tlenku węgla, czy czujniki dymu. Koszt takiego certyfikowanego czujnika to 100-120 złotych. Należy też zwrócić uwagę na żywotność sensora (...) Można powiedzieć, że inwestujemy też pieniądze w zabezpieczenie przeciwwłamaniowe, a często zapominamy o kupnie zabezpieczeń przeciwpożarowych, czy wykrywania tlenku węgla i dymu - podkreślał bryg. Radosław Gałczyński, komendant KP PSP w Mogilnie.

Wraz z przedstawicielami mogileńskiej straży w spotkaniu uczestniczył mistrz kominiarski, Remigiusz Przybylski. Jak zauważał - wielu ludzi lekceważy kwestie związane z tego typu bezpieczeństwem. Ponadto kominiarz wzywany jest w ostateczności, często po interwencji straży pożarnej, gdy dojdzie do pożaru sadzy w kominie.

- Czyszczenie w urządzeniach na paliwo stałe powinno odbywać się co kwartał, czyli cztery raz w roku. Jeżeli chodzi o urządzenia gazowe, to powinno to być co pół roku, a jeżeli chodzi o przewody wentylacyjne - powinno to być raz w roku. Kratki wentylacyjne powinny być bez żaluzji i bez siatek, ponieważ siatki często zachodzą kurzem. Ludzie nie zwracają na to w ogóle uwagi i później wentylacja grawitacyjna przestaje działać - mówił Remigiusz Przybylski.

Mistrz kominiarski uczula także mieszkańców na sprzedaż różnego rodzaju czujników przez nieznane osoby, które próbują dystrybuować je mieszkańcom bloków. Te urządzenia nie posiadają bowiem stosownego certyfikatu i mają znacznie zawyżoną cenę.

Strażacy z Mogilna służą także swoją pomocą przy doborze czujnika, wskazania miejsca, w którym należy go umiejscowić, a nawet seniorom przy wymianie baterii. Wszelkie informacje na ten temat można otrzymać kontaktując się z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie pod numerem telefonu: 52 315 26 51 lub 998.

Warto również pamiętać, że w przypadku pożaru ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy właściciel nie spełni wymogów dotyczących systematycznych kontroli kominiarskich.

Z danych statystycznych wynika również, że w Polsce dochodzi do ponad 150 000 pożarów, z czego co piąty pożar dotyczy budynków mieszkalnych. Na terenie powiatu mogileńskiego w 2016 roku doszło do 3 zdarzeń związanych z podtruciem lub zadziałaniem czujników, jednak nieśmiertelnych. W 2017 roku strażacy interweniowali w 4 takich przypadkach, a w 2018 i do października 2019 po 5 razy każdego roku.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i wezwij służby ratunkowe. (AS)

PSP

PSP

PSP

PSP

REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [2]

 
   » KOMENTARZE [0]» dodaj komentarz   

Bądź pierwszy, który skomentuje ten artykuł...
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Walczą z podrzucaniem śmieci (3)
 » Objazdowy Dzień Dziecka (2)
 » KWIECISZEWO: Poranne dachowanie (2)
 » Kto pisze po znakach i koszach? (7)
 » Trzy kolizje od rana (10)
 » Prewencyjne działania policji (8)
 » Akcja poboru krwi (1)
 » Otworzyli rondo na obwodnicy (33)
 » Kierowca Volvo z promilami (0)
 » BIELICE: Pożar hali warsztatowej (13)
 » MOW Bielice w dobie epidemii (3)
 » Kino plenerowe w parku (5)
 » MiastoGra w Strzelnie (5)
 » ŁĄKIE: Nie chcą fermy świń (65)
 » 100. urodziny papieża w Mogilnie (18)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ