Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Uważaj czym palisz

2019-09-22 00:07
 

Jesienny spadek temperatur sprawia, że mieszkańcy rozpoczynają dogrzewać swoje domy i mieszkania. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego od września 2019 roku obowiązują pierwsze zakazy dotyczące eliminacji niektórych paliw stałych.

Przypomnijmy, że od 1 września 2019 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem powyżej 20% wilgotności).

Sprawa czystości powietrza została poruszona podczas obrad komisji mogileńskich radnych. Straż Miejska w Mogilnie będzie w tej kwestii wyczulona na wszelkie zgłoszenia dotyczące spalania niewłaściwego opału oraz śmieci. Niewykluczone, ze strażnicy będą mieć wkrótce na wyposażeniu czujnik do pomiaru wilgotności drewna. Jeżeli zajdzie również taka konieczność, włodarz gminy rozważy także zakup drona ze stosowną aparaturą do pomiaru spalin.

- To nie jest kwestia wystawiania mandatów, to jest kwestia świadomości (...) Zatruwamy sami siebie, a przede wszystkim zatruwamy nasze dzieci. Do pomiaru wilgotności drewna są czujniki. One nie są zbyt drogie. To jest kwestia 400-500 złotych. Pan burmistrz jeśli wyrazi zgodę, to taki kupimy i będziemy to kontrolować (...) Tylko apel do państwa, żebyśmy się do tej uchwały stosowali. To chodzi przecież o nas. Jeśli będzie dyspozycja kupna drona z aparaturą, oczywiście, że kupimy, ale to kwestia pieniędzy oczywiście. Zobaczymy jak to będzie. My już kontrolujemy. Teraz ten okres jest najgorszy, bo on się teraz rozpoczyna dlatego, że z całego lata, z całej wiosny zbieramy, zbieramy, potem wkładamy we wrześniu, czy na początku października to wszystko do pieca. Nie róbmy tego, musimy to wiedzieć. Informacje jeśli będą docierać, to oczywiście będziemy na każde odpowiadać, ale sami również podejmujemy już takie interwencje. Szkoda tylko, że osiedle zachodnie wyposażone w gaz tego gazu do ogrzewania nie używa - mówił Mirosław Kuss, komendant Straży Miejskiej w Mogilnie.

Padła także propozycja rozważenia przystąpienia do inwestycji budowy sieci gazowej, by móc podłączyć osiedla przylegające do Mogilna. Z takim postulatem wyszedł klub radnych PSL. Burmistrz Leszek Duszyński planuje w kierunku gazyfikacji przeprowadzić stosowne rozmowy. W trakcie rozmowy padały także głosy dotyczące zbyt kosztownego ogrzewania domów gazem.

- 14 sierpnia nasz klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego wystosował pismo z prośbą o wydzielenie w budżecie stosownej kwoty. Zaproponowaliśmy 500 000 złotych na to, żeby przy pomocy tej kwoty wspólnie z PGNiG-e pobudować sieć gazową na osiedlach przylegających do Mogilna. Wiem, że niektórzy już zainwestowali i mają to, co mają tam, ale ci nowi, którzy budują się - przy nowej technologii budowy domków jednorodzinnych to gazowe ogrzewanie wcale nie jest takie drogie - mówił radny Przemysław Majcherkiewicz.

19 września burmistrz Mogilna podpisał z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu porozumienie o wspólnej realizacji programu Czyste Powietrze. Dzięki temu mieszkańcy gminy będą mogli składać wnioski i uzyskiwać informacje o dotacji z WFOŚiGW w Urzędzie Miejskim w Mogilnie. Szczegółowe informacje na temat Programu Czyste Powietrze można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Mogilnie pok. 209 (II piętro), tel. 52 318 55 18. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [30]» dodaj komentarz   

 » Do leona (Dr.Mercedes | 25-09-2019, 10:57:45)

Leon gdybyś chociaż poczytał o kotłach 5 klasy to byś wiedział że w tym kotle nie ma rusztu do palenia niczego poza ekogroszkiem podawanego do retorty za pomoca żmijki.i tyle w tym temacie resztę sobie doczytaj.

 » smog (dom | 24-09-2019, 17:52:24)

To nie tylko opał, a jak latem sąsiedzi odpalają się na Balkonach albo wręcz w oknie to masz w całym mieszkaniu ohydnego niechcianego dymu że hej.okna nie otworzysz,a tu 30stopni C. Do tego SMród z oczyszczalni.I co ,może to PIS winien? Buraczane myślenie.......

 » smog (leon | 24-09-2019, 15:45:13)

Janie, tylko trzeba oddzielić kwestię spalania śmieci od palenia paliwami stałymi w ogóle. Trzeba edukować, a w ostateczności karać za spalanie śmieci. Zgodnie z uchwałą od 2024 roku będzie obowiązywał zakaz eksploatacji kotłów tzw. pozaklasowych. Co wtedy mają zrobić ich posiadacze? Sam mam taki kocioł, palę od góry, mam suche drewno tylko do rozpałki, za tonę węgla płacę prawie tysiąc złotych, a rząd mówi mi, że mam wymienić piec. W czym to pomoże, gdy sąsiad, w kotle najwyższej klasy będzie palił śmieciami?

 » zdrowie (jan | 24-09-2019, 12:44:19)

Nie porównujcie co kiedyś,niestety kiedyś nie było plastików.A teraz jak ci Walnie plastikami to od razu wymioty,cały ogród zatruty.a jak jeszcze masz sąsiada ze sklepem to jesteś załatwiony.inny rozpala rozpuszczalnikami i innymi środkami chemii.to ok.? Ewidentna głupota i samozagłada. I nie piszecie że to ok nie pomyśli ,że sobie też szkodzi. Co robi szkoła? Gdzie edukacja? kazania w kościele itd...

 » Chce pospacerowac zima na swiezym powietrzu (Cmg | 24-09-2019, 07:16:47)

Apel do komentujacych! Skupmy się na jednym temacie palenia w piecach smieciami. Antybiotyki w jedzeniu i inne swinstwa to inny temat. Poza tym jesli chodzi o jedzenie to w pewnym stopniu mam wybor. Kupowac z głową i nie najtansze parowki z biedronki jesli chodzi o smog to nie mam wyboru jak mnie sasiad truje musze to wdychac. Dwa rozne tematy. A osoba mowiaca o dezodorantach w sztyfcie to pojechała....

 » Do Leon (Zdzichu | 23-09-2019, 21:55:03)

To wszystko wielka sciema! Mokre drewno jest bee ale wiadra chemii, tłuszczu palmowego, antybiotyków w mięsie i różnych E jest OK.. P...ą te bzdury o tej dziurze ozonowej, spalinach i pyłach żeby odwrócić uwagę, ze karmią nas g... żebyśmy nie doczekali emerytur. Alkoholicy generalnie są zdrowi..bo nie źrą świństw wydając wszystko na wódę.. Leży taki osikany zimą w krzakach i jest zdrowy,nas lekko przewieje i parę dni z głowy.. Poza tym to chore państwo chce kontrolować każdy aspekt życia człowieka.. Wszyscy chcą naszego szczęścia...nie dajmy go sobie odebrać;)

 » Do leona (Cm | 23-09-2019, 21:43:24)

Leonku. Masz racje ale tez bylo zle tylko byla.mniejsza swiadomosc ludzi o tym problemie. Zadne analogie i porownania do lat zaprzeszlych nic nie zmieniają. Prosze sie przejsc na spacer z dzieckiem zimą ulicą 11-listopada. Zapraszam. Po takim spacerze prosze zapytac dzieciaka czy jest zle czy dobrze. Nie rozumiem tlumczeni ze kiedys tez bylo zle i bylo ok. A czy nie moze byc lepiej? Czy jako spoleczenstwo nie chcemy mieszkac w coraz lepszych warunkach a nie gorszych bo "kiedys to bylo tak a tak.." Takim tokiem myslenia to ludzkosc by nadal koła nie wymysliła.

 » smog (leon | 23-09-2019, 20:47:51)

Zdzichu, też mnie to zastanawia. Pamiętam czasy gdy ludzie palili czym popadnie. Sam paliłem w piecu węglem brunatnym, brykietem z węgla brunatnego (pantofelkami), brykietem kamiennym, mokrym miałem itp. Wszyscy palili w piecach wszystko. Teraz to wszystko jest bee. Nikt nie myślał o jakichś normach, klasach kotłów. Samochody, chociaż było ich o wiele mniej wszystkie jeździły na śmierdzącej etylinie, oleju napędowym, o katalizatorach nikt nie słyszał. Teraz mamy oszczędne samochody spełniające wyśrubowane normy ekologiczne, węgiel z certyfikatami, wszystko jest EKODESIGN, część ludzi przeszła na gaz. Tradycyjnych pieców jest coraz mniej (dla młodszych czytelników- kiedyś w kuchni paliło się w piecu, więc prawie w każdym domu były dwa piece). To ja się pytam- dlaczego teraz jest tak źle??? Czy może wcale nie jest?

 » Buahaha (Zdzichu | 23-09-2019, 17:53:17)

Większość roczników około wojennych całą komunę paliło byle czym-co się zmiescilo to się spaliło. I jakoś żyją.. Cwane lobby wciskając Wam bajki o rakach i globalnym ociepleniu trzepie sobie kasę na tym co im pasuje...piecach, węglu itd

 » smog (Paziu | 23-09-2019, 14:50:37)

Straż Miejska nic nie robi jak latem jak palone na wode śmieciami

 » Smog ha ha (A Wszedzien | 23-09-2019, 11:56:58)

Jaja sobie robią

 » smog (mog | 23-09-2019, 10:03:57)

PROSZE ZACZĄĆ PRACE TEGO DRONA OD CIEPŁOWNI NA POLNEJ A MANDAT WYSTAWIĆ BURMISTRZOWI,A I DRUGI MANDAT ZA DOJAZD ULICĄ POLNĄ,KTÓRĄ TO BURMISTRZ OD 7 LAT NIE UMIE LUB NIE CHCE NAPRAWIĆ

 » a (cm | 23-09-2019, 09:49:31)

Muł to krzyżówka konia z osłem - nie wolno tym palić ?

 » opał (misza | 23-09-2019, 08:10:55)

A jak chcecie kontrolować czym palą mieszkańcy centrum Mogilna?Może Kuss będzie osobiście łaził po dachach i wąchał kominy?Paranoja

 » do-węgiel (hmmm | 23-09-2019, 07:30:20)

Chyba nie wynajmujesz mieszkania, co to za kolosalne pieniądze biorą właściciele???400-700 zł za 2 pokoje to kolosalne??? Z tego trzeba zapłacić za wodę, śmieci ,podatek gruntowy i dochodowy...kokosy faktycznie, a dotacje żadne się nie należą! Lepiej miasto pomyślałoby o przyłączeniu wszystkich do ogólnej kotłowni i po problemie by było i najtaniej!

 » do Cm (OBI | 23-09-2019, 06:37:17)

Na onkologii i tak się znajdziesz. A to dzięki pachnącym dezodorantom,szczególnie w sztyfcie, które stosujesz i nie pozwalasz organizmowi oddychać.No cóż, trucizna najczęściej pachnie,czego przykładem jest piękny zapach migdałowy.

 » . (xf | 22-09-2019, 22:53:26)

Ja z chęcią wymienię na ogrzewanie gazowe tyle że nie mam nitki gazu ziemnego, czekam ja i całe osiedle pod Mogilnem.

 » Straż (Marcin | 22-09-2019, 21:34:53)

Do likwidacji strażą miejską jest tu niepotrzebna bo nic nie robią wszyscy chyba się zgadzają

 » Chce pospacerowac zima na swiezym powietrzu (Cm | 22-09-2019, 21:06:40)

Coraz wiecej ludzi zaklada ogrzewanie gazowe i kazdy sobie chwali. Nie ma juz zim po -20 takze biorac pod uwage wnoszenie wegla, wynoszenie popiolu, kurz i syf az do kwietnia to nawet jak za gaz wyjdzie 100zl miesiecznie wiecej to chyba warto. Niestety jacy ludzie takie metody. Palą smieciami to dron niestety bedzie musial byc zakupiony. Ja nie chce na onkologie...

 » smog ??? (my | 22-09-2019, 20:09:30)

będą sprawdzać wilgotność drewna opałowego...to jakaś paranoja , co drugi po zmierzchu spala worek uzbieranych plastików OD LAT TO SAMO może potrzebna jest nocna zmiana SM . ja chętnie zamontował bym CO gazowe ale na to nie ma co liczyć , żeby ktoś zechciał rozwinąć sieć gazociągową wokół miasta...

 » wegiel (węgiel | 22-09-2019, 18:49:39)

Dla czego nie wezniecie sie za prywatne kamienice ludzie płaca kolosalne sumy za czynsze i mało tego opał tez trzeba kupic kogo w tej dziurze stac zeby kupywał suche drzewo gdzie maja chowac w wilgotnych piwnicach kpiny robicie sobie zmuscie niech zrobia ogrzewanie gazowe własciciele w koncu kase biora

 » Drogi gaz. (Gaz. | 22-09-2019, 18:03:34)

Podstawowym problemem w ogrzewaniu gazem ziemnym jest CENA. Panie Majcherkiewicz nie każdego stać na wybudowanie nowego domu w nowej technologii.

 » sdcv (sdcv | 22-09-2019, 16:47:35)

Wczoraj wieczorem całe chmury gryzącego dymu unosiły si ę nad skupiskami domków jednorodzinnych. Zachodnie osiedle, 3 maja, sportowa, 900-lecia, Powstańców i kamienice na Pl. Wolności. 1 wieczór, zero wiatru i chmury smogu drapiącego w nozdrzach i gardle. Masakra. Zadanie dla Straży wiejskiej - zamiast łamać przepisy (które powinniście egzekwować od łamiących je kierowców) i stawać na parkingu na zakazie ruchu z wyłączeniem mieszkańców - weźcie się chłopcy do roboty i poganiajciez buta trochę z miernikiem smogu i tych wszystkich pyłów i powlepiajcie mandaty za przekroczone normy. Ale lepiej wozić się blachosmrodem, który do tego smogu się przyczynia (tak, on też wydala CO2) i łamać przepisy.

 » Palenie (Zakaz | 22-09-2019, 16:15:34)

Nie długo to za nie będziemy mogli oddychać!!!!wymyślają już to niech kupią ludzia opał i każdy będzie zadiwolony!

 » Jesteśmy biedni dzięki po-pisowi (Joker | 22-09-2019, 14:29:03)

Palimy byle czym. Nic nie poradzą straże miejskie.

 » Palenie (Cener | 22-09-2019, 13:48:39)

Palę w piecu obok są 2 sieci ciepłownicze dlaczego nie można podłączyć do nich bloków takich sytuacji jest wiele.Trzeba walczyć o podłączenie jak się pytamy nikt nic nie wie ogólnie Tragedia zacząć działania z podłączeniem do sieci jak największej ilości bloków ,domków w dużych skupiskach itp.

 » Chory kraj (Zdzichu | 22-09-2019, 07:06:50)

Taa..najlepiej tych palących mokrym drewnem stawiać pod ścianą z związanymi oczami.... Niedługo uregulowane zostanie karanie za pierdnięcie szkodliwe środowisku, zawierające zbyt wiele metanu itd.. Za chwile będą pod kołdry zaglądać.. A gaz to chętnie położy ta firma od przedszkola:d

 » smog (Justyna | 22-09-2019, 05:52:45)

Pan Kuss mysli że może wszyscy mają takie zarobki jak on.Jakby gaz był w cenie dostępnej to kto z nas na osiedlu zachodnim babrał by się z węglem.Samo przywozenie opału wyniesienie popiolu .Każdy by wolał czysciutko na gaz bez problemu ale niestety nie wszystkich na to stac .Co z tego ze może częsc grzeje na gaz to i tak go reszta zadusi.Pomózcie ludziom się przestawić a nie straszycie tylko mandatami.

 » opinia. (turysta | 22-09-2019, 05:32:04)

Sorry,czy tak będziecie "kontrolować",czym,kto pali,jak zakaz podlewania,mycia samochodów itd był,jest przestrzegany??Tylko,zakup drona i egzekwować,bez "układów",szybko się zwróci. Szczególna uwaga na kominy w okolicznych wioskach,bo widać jak i czym palą,a czasem i czuć.

 » Kasa najważniejsza (Haha | 22-09-2019, 00:35:07)

Proponuję zmniejszenie samochodów na całym świecie o 3/4 sami się trujemy to prawda.Człowiek jest najgłupszą i najbardziej bezlitosna istotą na świecie . Ludzie sami się wykończą na własne życzenie.Kasa kasa i jeszcze raz kasa to jest w tych zjeb..anych czasach najważniejsze brak słów

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » KWIECISZEWO: Poranne dachowanie (0)
 » Kto pisze po znakach i koszach? (7)
 » Trzy kolizje od rana (10)
 » Prewencyjne działania policji (8)
 » Akcja poboru krwi (1)
 » Otworzyli rondo na obwodnicy (32)
 » Kierowca Volvo z promilami (0)
 » BIELICE: Pożar hali warsztatowej (11)
 » MOW Bielice w dobie epidemii (3)
 » Kino plenerowe w parku (5)
 » MiastoGra w Strzelnie (5)
 » ŁĄKIE: Nie chcą fermy świń (60)
 » 100. urodziny papieża w Mogilnie (17)
 » Śmiertelny wypadek w Busewie (14)
 » Udekorowali sołectwo (9)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ