Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Województwo walczy ze smogiem

2019-07-17 23:49
 

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął uchwałę antysmogową dla województwa kujawsko-pomorskiego. Od września 2019 roku wejdą w życie pierwsze zakazy dotyczące eliminacji niektórych paliw stałych.

Uchwała antysmogowa dla województwa kujawsko-pomorskiego to nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy. Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że praktycznie w całym regionie odnotowywane są stale lub okresowo przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu. Ich źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe.

- Niniejsza uchwała dotyczy całego obszaru w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Dla obszaru wszystkich gmin wprowadzana jest jednolita regulacja wyznaczająca wymagania dla instalacji i paliw dopuszczonych do stosowania. Jest to uzasadnione w szczególności tym, że pomiary jakości powietrza prowadzone na przestrzeni ostatnich lat przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, wskazują na występowanie w całym województwie kujawsko-pomorskim wysokich poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. Na większości stałych stanowisk pomiarowych rejestrowane były przekroczenia poziomu docelowego benzo(a)pirenu (przekraczające nawet 8 ng/m3), a na licznych stanowiskach odnotowywano przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów zawieszonych - czytamy w uchwale Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują między innymi zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.

Przygotowany w Urzędzie Marszałkowskim projekt uchwały antysmogowej dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie będzie zakazane od 1 września 2019 roku (węgla brunatnego oraz paliw stałych z wykorzystanie tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%, biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%) oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym będą musiały podlegać piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla nowych regulacji - tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Uchwała po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w czasie konsultacji społecznych zakłada:
- zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019 roku
- zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych - od 1 stycznia 2024 roku
- zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń, np. kominków, niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej - od 1 stycznia 2024 roku
- zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5 klasy - od 1 stycznia 2028 roku

(I)

Pełna treść uchwały

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [32]» dodaj komentarz   

 » wojewódcy bajarze (szklanka | 31-07-2019, 11:30:58)

palenie węglem jest najtańsze. Niech Wojewoda, Państwo zrobi tak by gaz, prąd był tańszy - po problemie.

 » smog (anty | 31-07-2019, 08:40:49)

Niech inspektor zbada deszczowke jestem ciekaw co tam znajdą po tych opryskach chemicznych które są prowadzone nad naszymi głowami

 » Obietnica (Dandys | 30-07-2019, 20:52:20)

A co jest z obietnicami Pana Burmistrza, że ciepłociąg z kotłowni na Polnej dotrze do osiedla przy Dworcowej, a nawet na osiedle domków jednorodzinnych za torami?

 » palenie (gosc | 30-07-2019, 20:42:18)

panie jack musze przyznać facetowi racje ,bo ja pale gazem i wszystko idzie w powietrze bo mieszkam w gminnym budynku i ani ocieplony a dziura na dziurze i chyba też zaczne palić węglem

 » Oszczędniś (Jack | 30-07-2019, 09:28:21)

Dwóch moich sąsiadów ogrzewa dom piecem gazowym. Trzeci sąsiad pali w piecu wszystko co możliwe, choć stać go na gaz. Pytałem, dlaczego smrodzi na osiedlu i truje nas, to odpowiedział mi, że węglem jest taniej i że zaoszczędził w ten sposób w sezonie grzewczym .... blisko 400 zł (!!! ).

 » Zzz (Nasze miasto | 29-07-2019, 15:49:52)

Hah może teraz moi sąsiedzi nie będą tak dymic i mnie truc, mieszkałem już w nie jednym miejscu i Mogilno jest najbardziej zakopcone zimą że wszystkich tych miejscowości

 » opinia (turysta | 26-07-2019, 20:47:51)

Sorry,a ta "walka" będzie tak samo przebiegała,jak przestrzegany jest obowiązujący zakaz podlewania,mycia samochodów itd od 16--24,wydany przez Burmistrza Mogilna??Nawet w mundurach już nie "widzą",że podlewanie w toku.

 » do wielkoperdoła (mirror | 25-07-2019, 22:38:49)

Wielkopolanin dziś nic nie napisał o krainie miodem i mlekiem płynącej, szkoda smutny wieczór. Nie ma z czego się pośmiać.

 » przemądrzały wielkopolan, przy władzy całe życie i oto sukcesy: (wielkopierdoła | 25-07-2019, 11:25:33)

1. ... 2. ... 3."czapka" strażacka gdzie jak sam powiedział trzyma ziemniaki

 » ekologia (rudy | 23-07-2019, 14:11:41)

Każdy by chciał żyć w otoczeniu czystej wody, oddychać czystym powietrzem, mieć ciepło i przyjemnie, nie nosić węgla i popiołu, nie rąbać drzewa, tak samo jak być zawsze młodym, zdrowym, pięknym i bogatym ale tak się nie da. Nie wszyscy mają dostępny gaz, nie wszystkich stać na ogrzewanie gazowe, albo nawet na wymianę pieca. Łatwo i pod publiczkę podejmować takie uchwały. To tak samo jak dzisiejsza opozycja twierdzi, że niskie emerytury, to wina obniżenia wieku emerytalnego a raczej powrotu przez PiS do starego systemu. Prawda jest natomiast taka, że na wysokość emerytury wpływa głównie wysokość wynagrodzenia za pracę i odprowadzana od tego wysokość składek. A kto jest winien tego, że Polacy pracowali (jak mieli pracę) za minimalne wynagrodzenie, często bez umowy albo na umowach śmieciowych? No kto ?

 » ogrzewać gazem (adam | 23-07-2019, 11:18:58)

Jeśli naprawdę chcecie walczyć ze smogiem zaciągnijcie gaz na terenach, gdzie powstają osiedla głownie ludzi młodych, którzy chcą mieć ciepło, gdy wracają z pracy. Część starszych też skorzysta, bo to dużo mniej pracy.Pomyślcie też o starych. Zaciągnijcie gaz, a wtedy uwierzymy, że walczycie ze smogiem, bo inaczej to tylko puste gadanie dla popisu.

 » Do leon (kosa | 22-07-2019, 11:37:00)

Brawo leon....ja także palę od góry od kilku lat. Polecam wszystkim. Dziesięć razy mniej dymu z komina. Komin nie ma śladów lepkiej smoły jak przy normalnym paleniu. Do 30% oszczędności na węglu. Mimo to mam już dosyć tego brudu, kurzu i wnoszenia węgla i wynoszenia popiołu. Jestem coraz starszy i coraz bardziej ,,chorszy" i myślę o gazie. Tak jak wspomniał Wielkopolanin, gazu nie załatwiamy w Gminie. Ostatnio była zbiórka podpisów co do gazu na Stawiskach. Coś z tego wyszło?

 » Czyste powietrze! (Wiki | 22-07-2019, 07:59:03)

Kiedy wreszcie skończy się ten smród w Marcinkowie!Są takie dni,że poprostu nie da sę wytrzymać!Zapach przerażający,gryzie w gardle i można zwymiotować!

 » Ściema (Hejka | 19-07-2019, 17:43:32)

Leon ,! Prąd wyłączą na tydzień w styczniu przy minus 5 stopni i koniec świata ! Frajerstwo nie myśli ,pompy dmuchawy staną , komputer resetować , sam nic nie zrobisz bo gwarancja i zabezpieczenia ! Układ grawitacyjny stary sprawdzony , ogrzeje dom

 » Piece (leon | 19-07-2019, 14:17:37)

A teraz zagadka. Mam kocioł pozaklasowy, żeliwny. Bez żadnego sterowania, dmuchawy itd. Palę w nim od góry, mam dorobioną kierownicę powietrza wtórnego. Do pieca nie dokładam, rozpalam od góry i czekam aż się wypali. Praktycznie dym jest tylko przy rozpalaniu. Komin czyszczę raz w roku i nie ma w nim nic, poza małą ilością sadzy i szufelką szarego pyłu. W zeszłym roku sąsiadka poprosiła żebym zobaczył co się dzieje, bo się jej z pieca dymi (nietani, nowy kocioł ze sterownikiem, dmuchawami i innymi cudami). I powiem, że tak zasmarkanego pieca i komina to w życiu nie widziałem. Cały piec zalepiony smołą, a w kominie wszystko wręcz pływało. To się pytam- gdzie jest ta klasa tego kotła i kto więcej truje? I kto zarobi najwięcej na wymianie kotłów?

 » miał?? (czytacz | 19-07-2019, 07:27:52)

A ciepłownia w Mogilnie czym jest opalana?? Było ekologicznie gazem to przeszli na miał. Czy w takim przypadku nie było to wyrzucenie pieniędzy w błoto a raczej puszczenie ich z dymem??

 » Pomysł (Wielkopolanin | 19-07-2019, 07:05:22)

Państwo, rząd powinien rozpatrzyć system, który działał „za komuny”. Ogrzewanie gazem było stosunkowo ekonomiczne, bo były dwie ceny gazu. Gdyby cena gazu była tylko o 15% niższa dla celów grzewczych (np. Dotyczyło by to 1500 m3 rocznie), to wiele osób skorzystałoby z gazu. Burmistrz nie jest od gazyfikowania Gminy. Czy Gmina elektryfikuje osiedla, wioski? Nie! Robi to ENEA. Ok. 15 lat temu przeprowadzano wśród mieszkańców Stawisk, Wybudowań ankietę-rozeznanie, czy jest zainteresowanie gazyfikacją tego terenu i okazało się, że poza dwoma firmami i trzema mieszkańcami nie było zainteresowania, stąd Pomorskie Zakłady Gazownicze odstąpiły od pomysłu gazyfikacji. Wg mnie Gmina Mogilno może pomóc, być partnerem inwestycyjnym gazowników, ale nie może brać na swoje barki całego zadania! Z drugiej strony nasza Gmina ma b.duże dochody -podatki z tytułu eksploatacji podziemnych kawernowych zbiorników gazu w Palędziu Dolnym, a więc burmistrz mógłby zaplanować określoną pomoc na gazyfikację np. Świerkówca czy Padniewka (nowe osiedla deweloperskie nie mają gazu przewodowego!?). Temat poruszę na najbliższej sesji rady.

 » Smog (Cm | 19-07-2019, 06:18:39)

Wiadomo ze ktos zarobi ale nawet podczas wojny sa tacy ktorzy zarabiaja. Ale to mamy nic nie robic z jakoscia powietrza? Jesli chodzi o porownywanie calej akcji do tego co sie stalo we wszedniu to tez raczej sensu nie ma. Dwie rozne sprawy. Faktem jest ze jak by rzadowi zalezalo na sprawnej poprawie powietrza to by ceny gazu obnizyli inponsprawie. Albo dali dotacje na wymiane pieca kazdemu z urzedu.

 » Ustawa (Cm40 | 18-07-2019, 23:27:21)

Niech straż ruszy d..e i okoliczne wioski posprawdza w okresie grzewczym sam smród spalonych butelek i śmieci recykling. To i miasto zyska za mandaty i powietrze zmieni

 » Klimat się ociepla... (Tomasz z Mogilna | 18-07-2019, 20:54:55)

To prawda że jest cieplej, ale główna przyczyna tkwi w powietrzu...słońce wręcz parzy! Kiedyś tak nie było. Może warto zbadać skutki lotów samolotów pasażerskich i wojskowych, w tym rakiet na przenikliwość promieni słonecznych przez strukturę powietrza w atmosferze. Oczywiście za kotły też, ale wpierw ułatwić możliwość dofinansowania, bo na dzień dzisiejszy to porażka.

 » pytanie (UPS | 18-07-2019, 20:30:40)

A jeżeli w tym piecu będę spalać odpady z Wszednia, to wtedy wszystko będzie OK?

 » Ekologia (Hejka | 18-07-2019, 16:09:22)

Olej opałowy piece eko , cwaniacy nie tylko na produkcji kotłów trzepali kasę ale cała lewa branża paliwowa fortunę zrobiła , po roku ceny oleju opałowego dla przeciętnego obywatela z 75 gr skoczyły na 1,50 do 2 zł , średnia wypłata na miesiąc grzania , śmiech pusty ogarnia człowieka kiedy słucha nowych zaleceń , ograniczeń , wypowiedzi pseudo specjalistów od ekologi to flaki skręca , Moją rada za którą nie chce kasy jest prosta i banalna , Żyj i pozwól żyć innym a swoje mądrości zachowaj dla siebie dłużej ty i ja pożyjemy !

 » smog (andzia | 18-07-2019, 15:24:08)

To chyba literówka.Województwo walczy ze smokiem nie ze smogiem.Kolejny PiSmatolski wymysł.A co do nitek gazowych do okolicznych wsi,to za co mają być wybudowane?.Przecież wtedy Duszynie zabrakło by pieniędzy na kolejne (nie)zbędne "sportowe"inwestycje takie jak np. Wielka Skocznia Narciarska im.Matołów Gminnych.

 » Ogrzewanie (Mieszkaniec | 18-07-2019, 14:31:20)

Właśnie przez takich urzędników którzy wymyślają durne przepisy są zawaly serca i inne choroby, znów ktoś na tym zarobił nieźle a ciemny naród wszystko polyka i się na wszystko się godzi

 » Bezedeury (Ferdek | 18-07-2019, 13:49:39)

To wszystko to wielka sciema! Jak to ocieplenie klimatu. Banda cwanych lobbystow napędza określone decyzje by dorabiać się milionów wraz ze swoimi mocodawcami. Ludzie na wsi palili czym popadnie w piecach i żyją powyżej 80tki. To wszystko wymysł lewactwa i biznesu.

 » . (.jk | 18-07-2019, 09:51:31)

Panie burmistrzu Mogilna , posiadam kocioł pozaklasowy ,czyli mam 5 lat na wymianę kotła proszę o nitkę gazu ziemnego do Stawisk z chęcią ja i wielu innych przejdziemy na osiedlu na ten rodzaj paliwa. Bezsensem jest dla mnie zakup następnego kotła na paliwo stałe .

 » Smog (A1 | 18-07-2019, 09:14:59)

Czyli co jak ktoś zakupił już miał to nie będzie mógł nim palić?

 » Wszystko (Anty | 18-07-2019, 09:01:18)

Ok. Tylko za co ludzie mają kupić piece a później jeszcze w nich palić drogim eko groszkiem. Znając życie to jeszcze wszystko podrożeje. Rozumiem karać za palenie śmieci oraz zabrać się za tych co sprzedają badziewie w składnicach węgla ( kiedyś był 1 i 2 gatunek a teraz jest kaloryczność np. 2800 a dymi się jakbym oponami palił). Ale nie najlepiej uderzyć w obywatela a dopłaty te śmieszne 4000 i to do 25 rodzin na całą gminę to chyba śmiech na sali.

 » hm, węgiel czy gaz, co by tu wybrać.... (przeciętny mieszkaniec | 18-07-2019, 08:44:39)

Mieszkam na wsi, parę kilometrów od Mogilna. Palę węglem, bo nie mam innej możliwości. Podłączycie mi gaz? Chętnie zmienię. Czy to tylko zakaz używania węgla, bez żadnej alternatywy, bo tak najłatwiej?

 » Dotacje (Cm | 18-07-2019, 07:30:13)

Ciekawe czy Mogilno przystąpi do programu czyste powietrze pewnie wiele osób chętnie by skorzystało.Janikowo ma A w Mogilnie cisza.

 » Gdzie jest smok (Dr.Mercedes | 18-07-2019, 07:23:28)

Teraz walka że Smogiem?. Jak spaliło się 800 ton chemikali we Wszedniu to ogłosili że powietrze jest czyste jak w Alpach,grunty w 1 klasie czystości. A teraz czepiają się palenia w kominku,kolejna bzdura przedwborcza.

 » ??? (123 | 18-07-2019, 07:20:11)

a grilla będzie można rozpalać - jak walka ze smogiem to na całego

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Turniej piłki nożnej w Gozdaninie (3)
 » Trzy miesiące aresztu za rozbój (7)
 » Kolejne inwestycje w SPZOZ (13)
 » Wakacyjne warsztaty w muzeum (0)
 » Projekty elewacji plany remontowe (0)
 » Wybory prezydenckie 2020 (94)
 » Wakacyjne warsztaty hip-hop (0)
 » Miliony dla wiejskiej gminy (14)
 » Zderzenie w okolicach Busewa (4)
 » Darchem w #GaszynChallenge (0)
 » Nowy przypadek w powiecie (12)
 » STRZELNO: Nocny pożar (4)
 » Kolejny pijany na drodze (14)
 » Skontrolują stan autokarów (0)
 » Rządowe wsparcie dla samorządów (11)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ