Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

BIELICE: Radni za ministerstwem

2019-07-12 00:14
 

10 radnych Rady Powiatu Mogileńskiego zagłosowało za przekazaniem Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach.

Przypomnijmy, że podczas minionej sesji powiatowej jednym z punktów było podjęcie uchwały w sprawie przekazania Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach. Mowa o takich kierunkach jak: technik rolnik, technik weterynarii, technik hodowca koni, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, kucharz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Podczas głosowania 10 radnych (Wojciech Baran, Waldemar Ciesielczyk, Magdalena Harasimowicz-Zawodniak, Paweł Jankowski, Tomasz Krzesiński, Mateusz Lisiecki, Marian Mikołajczak, Robert Musidłowski, Bartosz Nowacki, Agnieszka Ziółkowska) było przychylnych tej uchwale, a 7 (Tomasz Barczak, Jan Bartecki, Lucyna Heinich, Jacek Kraśny, Mirosław Leszczyński, Krzysztof Szarzyński, Jerzy Łaganowski) zagłosowało przeciw.

Jeszcze przed głosowaniem starosta Bartosz Nowacki przypominał, że decyzja o przekazaniu części rolniczej szkoły jest strategiczna i ma ogromny wpływ na dalsze losy i przetrwanie placówki. Ponadto takie posunięcie ma przynieść od 1 000 000 zł do 1 200 000 zł oszczędności.

- Nie przeliczając tego na pieniądze mówimy tu o ratowaniu szkoły, jako szkoły rolniczej. Widzieliście państwo, ile wynosi nabór (...) Wchodzimy w niż demograficzny i pan minister, jeżeli będzie potrafił nowoczesnymi maszynami zachęcić uczniów do przyjścia, nowoczesnym sprzętem, niestety nasz sprzęt częściowo jest nowy, ale nie jest to sprzęt najnowocześniejszy (...) Uważam, że nieprzekazanie szkoły to jest skazanie akurat tej jednostki na powolną śmierć (...) Powiat chcąc ratować szkołę pozbywa się majątku, to jest prawda. To jest ciężko wypracowany majątek (...) Ja wiem, że robię to nie po to, żeby ta szkoła zginęła, tylko żeby ona przetrwała - mówił Bartosz Nowacki.

Również dyrektor Zespołu Szkół w Bielicach, Paweł Kraśny widzi potrzebę przekazania części rolniczej szkoły pod władanie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak zauważał, nowa formuła przyczyni się do rozwoju placówki, między innymi pod kątem unowocześnienia bazy maszynowej.

- Uważam, że na pewno musimy iść pod ministerstwo, bo inaczej sobie nie damy rady - mówił Paweł Kraśny.

Szczegółowe warunki przekazania, sposób oraz termin przekazania określi porozumienie zawarte pomiędzy Powiatem Mogileńskim a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [25]» dodaj komentarz   

 » do mieszkańca powiatu (romek | 14-07-2019, 14:51:16)

Twoja szkoła też się nie może poszczycić, że jesteś jej absolwentem, ponieważ walisz orty pokazujące, że sam nic nie potrafisz, a innym zwracasz uwagę. Byłbyś mądrzejszy, to nie robiłbyś błędów, mógłbyś się nie popisywać i zajrzałbyś do słownika, wtedy zrozumiałbyś, że jesteś nieukiem, który poucza, a sam nic nie potrafi.

 » okarze !!!!! (Mieszkaniec Powiatu | 13-07-2019, 21:54:03)

Jaka szkoda że p.radny ze Strzelna nie kończył naszej wspaniałej szkoły w Bielicach - jestem pewny że nie robił by tak podstawowych błędów ortograficznych ,zresztą takich byków to już w podstawówkach raczej nie robią.Żenada

 » do p Pawła (absolwentka | 13-07-2019, 14:28:16)

Panie Pawle. Proszę się nie kompromitować błędami ortograficznymi i brakiem podstawowej wiedzy nt. przekazania szkoły ministrowi rolnictwa.

 » wkurzający temat (były uczeń | 13-07-2019, 12:39:03)

starosta jest pięć minut na stołeczku a już płacze że nie ma pieniędzy.Na szkołe nie dołoży bo nie ma z czego ale dla przykładu dyrektora ZOZu odwołuje przedterminowo i odprawe 60000 wyda lekką ręką a by nie musiał gdyby dyrektor Gotowała mógł chociaż zostać do końca swojej kadencji!!! To zwykłe marnotractwo pieniędzy , niech ten starosta zatrudni sobie lepiej kogoś do pomocy co ma łeb na karku i umie liczyć!!! Swoją drogą na Gotowałe pracownicy nie narzekająbo tylko parę osób natomiast na staroste bardzo ! Lepiej byłoby dla wsystkich żeby cwaniaki bez autorytetu poszli skąd przyleźli.Również jestem za odwołaniem starosty dopuki reszty nie spieprzy

 » Szkoła po ministerstwo. (Paweł Jankowski | 12-07-2019, 22:09:47)

Szanowni Państwo podjęta ostatnio uchwała nie oznacza wcale, źe szkoła juź została oddana ministrowi. Wyraźono tylko zgodę na podjęcie działań mających na celu ustalewnie warunków na jakich szkoła ma zostać przekazana ministerstwu rolnictwa. Byc może okarze sie że warunki jakie przedstawi ministerstwo nie zostaną zaakaceptowane i szkoła nadal będzie pod powiatem.

 » Bielice (Abc | 12-07-2019, 19:55:44)

Do KRol Masz drogi absolwencie troszkę racji,ale tylko troszkę. Zawody,które wymieniłeś są niewątpliwie na topie,ale -pelęgniarki kształci się dziś na studiach wyższych -geodezję prowadzi ZS Mogilno -budowlanka to zawód równie kosztowny jak szkoły rolnicze Nie mam nic do obecnej władzy,a raczej do jej poprzedników. 500 osób do Mogilna to i super tylko gdzie oni się tam wszyscy pomieszczą? Mam tylko obawy,że jeśli szkołę przejmie minister,a młodzież ucząca się w zawodach nie związanych z rolnictwem odejdzie do powiatów ościennych to będziemy jako powiat kolejny milion w plecy,tzn. jeśli poza powiat odejdzie powiedzmy 80 uczniów to ubywa nam około 0.5 miliona subwencji dolicz do tego odprawy dla zwalnianych nauczycieli i mamy banieczkę, tzn. Nie mamy kolejnej

 » Bielice (Cm | 12-07-2019, 19:29:39)

Przynajmniej Fundacja jak jeszcze będzie istnieć odpocznie

 » Do ABC (KRol | 12-07-2019, 16:53:42)

Masz po części rację,ale tak jak pisałeś spójrzmy na wszystko w szerszej prespektywie. Teraz Ci którzy do tego doprowadzili są obrońcami Bielic.Jestem absolwentem tej szkoły i to zupełnie inny świat gdy się tam uczyłem. Atutem Bielic była kura znosząca złote jajka czyli Gimnazjum. Mniej więcej 70%uczni zostawało w szkole.Sytuacja się jednak zmieniła...Gimnazjum nie ma. ZS Mogilno ma ponad 500 chętnych w Bielicach 200?Kogo to wina? Obecnej władzy nie sądzę. Takie kierunki jak np Technikum Hodowli Koni zajechały tą szkołę.Dodatkowo wzrosły koszty eksploatacji. Bardzo cenię Twój inteligentny głos w tej dyskusji;). Zabrakło kierunków na topie czyli pielęgniarstwo, geodezja,budowlanka itd...Ciągłe dokładanie do THK. W mojej ocenie wiele zależało od kreatywności poprzedniej władzy. Gratuluję tym radnym podjęcia takiej decyzji. Bycie radnym to często podejmowanie decyzji niepopularnych w społeczeństwie,ale wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem był powrót do korzeni czyli szkoły typowo rolniczej.

 » do wywodów (ojciec | 12-07-2019, 16:08:50)

Jak uczniowie dziedziczą system myślenia po takich matkach jak Ty, to nie można się dziwić, że szkoła upada. Starosta odpowiada, że dzieciakom się nie chce? Że rodzice są roszczeniowi i żądają nie wiadomo czego zamiast gnać do nauki? Że deforma oświaty rozłożyła to co było normalne? Że maleje zainteresowanie kształceniem rolniczym? Kobieto, raz w życiu pomyśl.

 » utrzymac szkole! (absolwetn TR | 12-07-2019, 15:40:23)

Skad wziazc 1.2 mln na utrzymanie szkoły?Czesc ziemi zatrzymać dla szkoły aby mlodziez miała się gdzie uczyc orki itp.,a reszte czyli okolo 300 ha oddac w dzierzawe.Liczac 2000/ha daje nam minimum 600tys rocznie. Do tego wydzierzawic budynki po owczarniach ,oborach i co tam jeszcze szkola w tej chwili posiada.Pomijam już to ze gospodarstwo o powierzchni ponad 300 ha jest tak zarzadzane ze zysk roczny jest na poziomie 70 tys...

 » Bielice (Abc | 12-07-2019, 14:59:11)

Do kRol No trzeba oddać te 2.5mln tylko czy Bielice je przejadły? A no nie. Poza tym szkoła to nie firma i nigdy nie przyniesie dochodu. Szkoła to uczniowie, którzy mają prawo do nauki,a samorząd jest od tego żeby swoją służebną rolę wobec mieszkańców pełnić. Podkreślam SŁUŻEBNĄ role.Ty zaś piszesz, że potrzeba na drogi czy szpital.Ciekawe co powiesz kiedy uczniowie,którzy po przekazaniu Bielic wybiorą szkoły poza powiatem mogileńskim? Nie będzie na nich subwencji,a nauczyciele pozostaną, niestety jako klienci PUP... I nie jest tak jak pisze "matka",że to wina Starosty. Geneza całej sytuacji ma wiele źródeł,jednak to pozostawiam do przemyślenia tym, którzy mają szerszą perspektywę...

 » Bielice (Hejka | 12-07-2019, 14:28:27)

Samorząd ? Kuźwa z czym to się je ? Każde pieniądze samorządowcy przejedzą . Pasi brzuch nie nasycony !

 » Do abc (KRol | 12-07-2019, 13:41:37)

Tylko gdzie go znaleźć skoro trzeba oddać 2,5mln zł? Dodatkowo trzeba dołożyć do szpitala w Strzelanie. Każdy chce drogi,chodniki itd,ale nikt nie zastanowi się skąd na to brać. Powiat ma budżet na poziomie 67mln zł na 4 gminy. Sama gmina Mogilno ma ponad 100 mln zł. Troszkę rozwagi rozmowcy. Około 50 procent budżetu powiatu idzie na oświatę A w tym roku przecież trzeba dac kadrze pedagogicznej podwyżkę. Łatwo się krytykuje jednak do działania są tylko nieliczni. Pozdrawiam

 » szkoła (matka | 12-07-2019, 13:37:49)

To przez tego staroste jest mały nabór do Bielic a za chwilę może wymieni dyrektora pod pretekstem że ten źle zarządza .Ja się pytam jak można było wybrać na starostę kogoś takiego,no jakn!Taka szkoła pod nosem a dzieciaki muszą do Gniezna albo Inowrocławia bo nie wiadomo co ten za chwile odstawić!Takie rządy to u siebie w domu a nie w powiecie!Oby odwołali jak najszybciej tego człowieka!

 » Wyniki matur (magda | 12-07-2019, 12:56:44)

Jak wypadły tegoroczne matury w Bielicach? To ich wynik jest ważnym elementem naboru.

 » Bielice (Abc | 12-07-2019, 11:31:57)

Dziś poprzednia władza mieni się obrońcami szkoły,a nowa w ministrze widzi zbawienie...nie tędy droga państwo radni. Ten milion można znaleźć bez większego problemu. Trzeba tylko chcieć A obecny dyrektor to raczej nie ma pojęcia o czym wogóle mówi. Wypowiedź na sesji to żenada

 » oglądam sesje (duduś | 12-07-2019, 11:21:54)

Dziwne,że na logistykę się uczniowie zgłosili. ZS Bielice nie jest już konkurencyjną szkołą.Nie to co za czasów Dyrektora Wojtasinskiego .Mądra decyzja radnych.Tak trzeba było zrobić by ratować jedyną szkołę z kierunkami rolniczymi w Powiecie!

 » ??? (Mieszkaniec | 12-07-2019, 11:11:03)

Czy ktoś policzył jakiej wartości majątku pozbędziemy się jako powiat aby niby zaoszczędzić milion złotych w budżecie powiatowym ? Na ile lat na dokładanie do oświaty by wystarczył ten przekazywany za friko majątek ?

 » Ok (Luna | 12-07-2019, 09:53:13)

Nabór na słabym poziomie ale czyja to wina .? Osobiście słyszałam dyskusję młodzieży jak obawiają się złożyć dokumenty w Bielicach z obawy przed nie ukończeniem kierunku .To była nagonka .Radni WSTYD........

 » Szkoda (Marcin | 12-07-2019, 08:26:11)

To ile klas nie będzie utworzonych? Przez to zamieszanie z ministerstwem nie zgłosiło się zbyt wielu kandydatów i to jest wasze ratowanie szkoły. Kiedyś było 3 kandydatów na jedno miejsce, a dziś 3 do jednej klasy. Brak słów.

 » bielice (Obiektywny | 12-07-2019, 08:02:03)

Bardzo dobra decyzja ratująca umierającą szkołę. Może pod nowym organem prowadzącym wzrośnie poziom, bo w tym roku matury wypadły katastrofalnie.

 » subwencje (UW | 12-07-2019, 07:51:53)

Nie ważne od kogo, ale ważne żeby kasa była.

 » dobre posunięcie (Farmer | 12-07-2019, 07:30:57)

Jeden brat jest ZA, drugi brat PRZECIW. Nie dogadali się? A tak na poważnie, to Bielice muszą być dokapitalizowane, w tym przede wszystkim kierunki rolnicze. Może ministerstwo połakomi się na ten póki co wątpliwy kęsek?

 » Szkoła (Cm | 12-07-2019, 01:49:28)

I bardzo dobrze pamiętam jak chodziłem do szkoły i należała pod ministerstwo i był poziom .A teraz tylko cień jeszcze tylko dyrektora zmienić

 » Kiedy było to głosowanie ? (tom | 12-07-2019, 00:38:30)

Kiedy było to głosowanie ?

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Walczą z podrzucaniem śmieci (3)
 » Objazdowy Dzień Dziecka (2)
 » KWIECISZEWO: Poranne dachowanie (2)
 » Kto pisze po znakach i koszach? (7)
 » Trzy kolizje od rana (10)
 » Prewencyjne działania policji (8)
 » Akcja poboru krwi (1)
 » Otworzyli rondo na obwodnicy (33)
 » Kierowca Volvo z promilami (0)
 » BIELICE: Pożar hali warsztatowej (13)
 » MOW Bielice w dobie epidemii (3)
 » Kino plenerowe w parku (5)
 » MiastoGra w Strzelnie (5)
 » ŁĄKIE: Nie chcą fermy świń (65)
 » 100. urodziny papieża w Mogilnie (18)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ