Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Minister przejmie szkołę w 2020 roku?

2019-02-13 22:49
 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapewnia, że od przyszłego roku mógłby przejąć część rolniczą Zespołu Szkół w Bielicach. Jednak jest kilka niejasność.

Zgodnie z obowiązującym prawem minister może przejąć szkołę na podstawie stosownego porozumienia z powiatem. Aby doszło do takiego przejęcia muszą być także spełnione różne kryteria, w tym m.in. zgoda organu prowadzącego na przekazanie rolniczej szkoły, wyrażona w formie stosownej uchwały rady powiatu. Treść przedmiotowej uchwały powinna wskazywać typy szkół planowanych do przekazania Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z określeniem zawodów w jakich realizowane jest kształcenie.

- Nadmienić przy tym należy, że w danym zespole szkół powinny funkcjonować wyłącznie szkoły kształcące w zawodach, dla których właściwym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z tym, jeżeli w zespole szkół funkcjonują szkoły inne niż kształcące w zawodach rolniczych, powinny być one wyłączone z zespołu, bądź poddane stosownym przekształceniom, przed zawarciem porozumienia. Dla szkół nierolniczych, nadal organem prowadzącym i finansującym ich działalność pozostawałby samorząd powiatowy. Jednakże do czasu zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów już uczących się, szkoły nierolnicze nadal mogłyby funkcjonować w dotychczasowych obiektach - informuje Dariusz Mamiński, Główny Specjalista z Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co ciekawe, słowa płynące z biura prasowego są w części sprzeczne z tym, co minister Jan Krzysztof Ardanowski mówił w ostatnim czasie dla Radia PiK. Zapewniał on wtedy, że szkoła może funkcjonować z innymi kierunkami. Tu jednak jest mowa jedynie o dokończeniu już funkcjonujących kierunków nierolniczych, które byłyby finansowane przez powiat, a później istniałyby tylko kierunki rolnicze prowadzone przez ministerstwo.

- Ja poleciłem pracownikom departamentu spraw społecznych i oświaty, który sprawuje nadzór nad szkołami, by przeprowadził bardzo wnikliwą analizę tej szkoły i wniosku starosty mogileńskiego. Jeżeli żadne inne okoliczności nie zaistnieją, to będziemy od przyszłego roku tę szkołę włączać do sieci szkół ministerialnych - zapewnia w rozmowie z TVP Bydgoszcz Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Kolejnym ważnym kryterium jest zgoda samorządu powiatowego na bezpłatne przekazanie mienia na rzecz Skarbu Państwa, w formie umowy darowizny.

- Zauważyć należy, że mienie danej szkoły stanowią nie tylko budynki i obiekty szkolne do prowadzenia teoretycznych przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, ale także szkolne grunty rolne, służące realizacji praktycznej nauki zawodu. Zatem na etapie oceny warunków kształcenia w szkole rolniczej, planowanej do przejęcia przez MRiRW, kwestia dysponowania areałem gruntów rolnych ma bardzo duże znaczenie - informuje przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warto zauważyć, że z dniem 1 stycznia 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest organem prowadzącym dla 53 Zespołów Szkół. W szkołach prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kształcenie prowadzone jest tylko w zawodach, dla których właściwym jest minister ds. rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [30]» dodaj komentarz   

 » Bielice (Maria | 24-02-2019, 16:44:35)

Jestem absolwentką Bielic. Próbowałam namówić córkę na kontynuację nauki w tej szkole. Córka była na tygodniu zawodowców w Bielicach i jest zachwycona!!! Minęło kilka dni a ona ciągle o tej szkole mówi. O nauczycielach uczniach i miłej atmosferze. Jestem dumna ze ukończyłam Bielic i nic się nie zmieniło. Chyba całe zamieszanie wokół Bielic wyjdzie tej szkole na dobre.

 » Do wymiany (Ja | 22-02-2019, 17:10:17)

Musi bardzo nienawiedzieć tej szkoły.chyba krzywdę mu tam robiono.

 » Ziemia (Mat | 18-02-2019, 23:13:38)

Ludzie zrozumcie tu chodzi o ziemię!!! Ich nie interesuje co się stanie z szkołą. Pytanie komu tak zależy będę czynnie śledził kto przejmie każdy kawałek ziemi.

 » Szkoła (Pasibrzuch | 15-02-2019, 22:53:10)

Teraz się liczy tylko jedna szkoła w Toruniu.

 » Bielice Strzelno (Hejka | 15-02-2019, 18:12:53)

Poczucie \\\"władzy\\\" bez odpowiedzialność za decyzje wypala szare komórki ! Radcy prawni won z ciepłych posadek ! tylko dla kasy ! Śmieje się choć nie jest wcale mi do śmiechu !! Żałoba w kraju !

 » taczki z obornikiem czas przygotować (sobie możecie | 15-02-2019, 17:33:28)

Jeden rozdaje pieniądze na sport sponsorując upadłe mpgk z kumplami w zarządzie, drugi wyzbywa się dobrowolnie majątku powiatu, bielic ... WTF? duecik PAT i MAT z bajki sąsiedzi; nieważne koszty ale cel szczytny

 » Bielice (Mi | 15-02-2019, 12:19:02)

Wczoraj odbyło się spotkanie zarządu powiatu, na którym "dyskutowano nad możliwymi zmianami w strukturze organizacyjnej " ZS w Bielicach. Co to znaczy i kiedy w końcu będzie coś konkretnego wiadomo?

 » Do PGN (ABC | 15-02-2019, 09:00:12)

Zastanów się nad tym co piszesz. Bo piszesz wierutne bzdury. I tak idą plotki. Dla Twojej i innych wiadomości - aktualnie w ZS w Bielicach uczy się 550 uczniów, z czego 50 to gimnazjaliści. Z pozostałej "pięćsetki" 280 to uczniowie technikum i zsz o profilach rolniczych, a 220 to pozostałe technika i LO. Całkiem sporo - nie uważasz PGN???

 » do dr no (OBI | 15-02-2019, 08:26:49)

Pragnę Ciebie poinformować,że w Rzeszynku i Stodołach są (jeszcze) szkoły, ale podstawowe i nie podlegają pod starostwo.

 » do King (OBI | 15-02-2019, 08:22:51)

A za moich czasów na studia zdawało się jeden egzamin i nazywał się egzamin wstępny.

 » Bielice (Do zlodziei | 15-02-2019, 07:58:50)

To co robi minister z naszą chorą władzą przekracza ludzkie granice!!! Zabrać zlikwidować i napchac sobie konto w banku cudzym kosztem ??? A najgorsze że kosztem dzieci!!! Ciekawe gdzie reszta tych rządzących skończyła szkole chyba za pieniądze A nie za naukę. Miało się bogatych rodziców i poszło po bandzie, piękne zapewne dyplomy dostali? No bo kto z normalnych ludzi i uczciwych chciałby likwidować szkoły??? Najlepiej zdeptac,zniszczyć i najlepiej zabrać nie swoje i przywlaszczyc!!!!ZLODZIEJE I NIC WIECEJ W TYCH RZADACH!!! Na co my szare myszki mieliśmy nadzieję? Ze wielce PAN STAROSTA wstawi się za naszymi DZIECMI !!! TO JUZ DAWNO BYLO ODDANE TYLKO SCIEMA ZE STRONY PANA STAROSTY BYLA NA ZEBRANIU ZE POMOZE!!!!!!! I PO CO TE KLAMSTWA I TEN PODPIS W KSIEDZE ZE SIE POSTARA! zamydlil dzieciom oczy dał nadzieję A i tak to ODDAL ZA DARMO! WSTYD SIE PRZYZNAWAC PANIE STAROSTO ZE CHODZIL PAN DO BIELIC!!!!!!!!! MUREM ZA BIELICAMI

 » Śmieci ?????????? (Adam | 14-02-2019, 23:40:51)

"Nie trzeba oddawać " to zapewne pisał któryś z nowych członków zarządu Powiatu !!!!

 » bezkarnie (l | 14-02-2019, 23:39:10)

bezkarnie, no tak

 » Bielice (Abc | 14-02-2019, 23:13:17)

Do King Po prostu jest niż demograficzny,który jest odczuwalny we wszystkich szkołach. Trudno zatem spędzić wszystkich do jednej klasy czy szkoły. No ale cóż w naszym powiecie sami oświatowi eksperci...

 » trochę historii (King | 14-02-2019, 22:23:28)

Czegoś tu nie rozumiem. Jeśli w klasach jest kilkunastu uczniów, to po co utrzymuje się takie klasy? Żeby nauczyciele mieli zajęcie? A przecież nauczyciel to zawód jak każdy i nie ma zlituj się. Święte krowy są w Indiach. W mojej klasie było 41 uczniów, 39 zdało maturę i aż 35 dostało się na studia, zdając kilka egzaminów na te studia!

 » Ort (Osa | 14-02-2019, 22:06:18)

Bezkarne pisze się łącznie.

 » Nie trzeba oddawać (l | 14-02-2019, 21:29:58)

Nie trzeba oddawać ale TRZEBA UTRZYMAĆ, a oto toczy się gra!!!.Jest zaledwie kilka wpisów w tym kilka hejtów zalecam ostrożność bo to nie jest bez karne.

 » oswiata (dr no | 14-02-2019, 20:49:15)

Z tego co wiem to uczniów szkół rolniczych jest ok 250 a pozarilniczych ponad 350. Klasy liczą ponad 20 uczniów. Niektóre ponad 30. Tylko LO to klasa 18 uczniów. To chyba lepiej niż w innych szkołach. Bielice to nie Stodoły czy Rzeszynek. Ale ze słów Starosty wynika, że sytuacja jest opanowana. Jeśli te słowa znajdą potwierdzenie w rzeczywistości to mój wybór starosty jednak będzie trafny. A miałem duże wątpliwości. Solidaryzuję się z ruchem Murem za za Bielice i szczerze jako rodzic namawiam innych to wyboru tej szkoły. W końcu postawa uczniów rodziców i absolwentów tej szkoły daje duże na rozwój naszych dzieci. Atmosfera tej szkoły mimo dużych zawirowań wokół jest wspaniała. Mili kompetentni i życzliwi nauczyciele, wyrozumiała dyrekcja to duży atut tej szkoły. W powiecie trudno o taki poziom. Mam jeszcze jedno dziecko w wieku szkolnym i na pewno rozwijać się będzie właśnie tam. Panie Starosto proszę o to jako rodzic i jako Twój wyborca. Chcę być dumny że was wybrałem.

 » Ja tego nie rozumiem (Absolwent | 14-02-2019, 19:19:35)

Jak można likwidować taką szkołę jak Bielice!? Wszystkie kierunki razem świadczą o prawdziwej wartości tej szkoły. Idealne zaplecze, przestronne sale, przyroda, wspaniali pedagodzy i ta atmosfera. Nie pozwólmy zlikwidować ani rozgonić pozostałych kierunków nierolniczych! Bez nich ta szkoła padnie.

 » najwyższy już czas... (PODATNIK | 14-02-2019, 18:46:22)

W roku 2020 po jesiennych wyborach rozpocznie się proces likwidacji POWIATU MOGILNO ! Tym samym znikną wszystkie problemy trapiące dotychczasową elytę polityczną doskonale pozorującą przez wiele kadencji działania na rzecz PODATNIKÓW. Tym samym po rozparcelowaniu karłowatego powiatu automatycznie zniknie problem Bielic i służby zdrowia !

 » Bielice (Uczeń | 14-02-2019, 18:22:16)

Murem za Bielicami czy wy też, nie dajmy zlikwidować tej szkoły

 » W 2020 pisu nie bedzie (Joker | 14-02-2019, 17:14:16)

I szkoły też.

 » Szkoła (PGN | 14-02-2019, 17:01:11)

W Bielicach kształci się obecnie 53 techników rolników i 40 uczniów w mechanizacji rolnictw. To zawody typowo rolnicze, w klasach jest po 8 - 12 uczniów. To ile trzeba oddać ziemi i budynków żeby ich tam szkolić. WSZYTKO???? NIECH DOSTANĄ TYLKO TYLE ILE JEST NIEZBĘDNE I TO W DZIERŻAWĘ. Co to za reforma? Rolników z roku na rok jest coraz mniej i nie trzeba wszystkiego oddawać by ich kształcić.

 » Szkola (Gh | 14-02-2019, 14:45:35)

Murem za Bielicami

 » Szkoła (Pasibrzuch | 14-02-2019, 12:47:52)

No i super.Mieli mało teraz trzeba będzie szukać nowej pracy.

 » SZKOŁA (WeronikaN | 14-02-2019, 10:56:48)

I to ma być rozwiązanie? Pozostawienie wyłącznie kierunków rolniczych spowoduje upadłość tej szkoły... A czy ktoś myśli o uczniach, którzy teraz wyjdą ze szkół? Dwa roczniki, podwójna ilość dzieciaków, gdzie się podzieją, jak stracą tyle możliwości? Nagle wszyscy mamy tworzyć pokolenie rolników?

 » Kłamstwa i brak konkretów (Absolwent 1 | 14-02-2019, 09:20:37)

Dlaczego Powiat musi przekazać obiekty i grunty ministerstwu ? Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa długoletnia dzierżawa jest równa z zaprzestaniem działalności rolniczej ,więc jak już samoobrona chce się zemścić na Bielicach za lata pobierania nauki to proponuję wydzierżawić ministerstwu to co potrzebują do realizacji programu nauki przez młodzież ,nawet zrobić bezpłatne użyczenie ale nigdy nie pozbywać się majątku ,ponieważ za niecałe 5 lat będą następne wybory samorządowe ,a już wtedy obecny zarząd na pewno przejdzie do historii ,a jak na dodatek pomniejszy znacznie majątek Powiatu to ta historia będzie niechlubna i obarczona zarzutami o niegospodarność i sprzeniewierzenie majątku samorządowego.Chyba że zadufani w sobie pseudo radni twierdzą że po nich to nawet potop może przyjść ,to już żadne rozsądne argumenty nie będą brane pod uwagę jak chodzi o zemstę za lata pobierania nauki w naszej szkole z chlubnymi tradycjami.

 » Bielice (Mieszkaniec | 14-02-2019, 07:56:22)

I po co te kłamstwa ?! Panowie starosto i radni (bezradni) od początku było wiadomo że tylko kierunki rolnicze a to się równa z likwidacją!!! Ale dla Was liczy się skok na kasę!!! Rozliczymy Was !!! Taczki czekają!

 » Szkoła (Ciekawy | 14-02-2019, 07:09:23)

A co z ziemia ? Również zostanie przekazana? Czy pójdzie w dzierżawy ?

 » Bielice (Hejka | 13-02-2019, 23:11:14)

Śmiać się czy płakać ?

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Postrzelił znajomego z wiatrówki (0)
 » Kradli narzędzia i przewody (3)
 » Minister może przejąć tylko część rolniczą (15)
 » Targowa niedziela w Bielicach (2)
 » Zmiany w sanktuarium (14)
 » Kolekcjoner strażackich pamiątek (3)
 » BIELICE: 16. edycja targów (3)
 » Zablokował drogę krajową (7)
 » Rockowe brzmienie z satyrą (7)
 » Policjanci będą znakować rowery (3)
 » Bieg po zdrowie we Wszedniu (0)
 » "Pyszadło 2019" rozpoczęte (2)
 » Niezapomniane melodie (1)
 » Metalowy element uderzył w Tico (11)
 » Strażacka wystawa w Dąbrowie (1)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ