Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Oświatowa rewolucja w powiecie

2019-02-01 23:18
 

Nowy starosta mogileński zapowiada dużą reformę oświaty. Jednym z pomysłów jest oddanie Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi części Zespołu Szkół w Bielicach wraz z hektarami ziemi, połączenie ZPS w Szerzawach z MOW w Bielicach, a także likwidacja Wydział Oświaty, Wychowania, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu.

W piątek, 1 lutego odbyła się sesja Rady Powiatu Mogileńskiego, podczas której starosta Bartosz Nowacki zapowiedział szereg istotnych zmian związanych z oświatą. Jednym z pomysłów nowego starosty jest bezpłatne przekazanie Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi części rolniczej Zespołu Szkół w Bielicach łącznie z internatem, a także 20 hektarów ziemi. Warto przy tym zauważyć, że w chwili obecnej ministerstwo prowadzi 52 takie placówki edukacyjne w skali całego kraju.

- Wcześniej wspominałem o dużej reformie, którą zamierzamy przeprowadzić, tak zwanej reformie oświaty, aby przede wszystkim nie wydawać dodatkowych pieniędzy, nie wpompowywać do systemu, który w tej chwili pochłania ogromne kwoty. Pierwszym krokiem, jaki podjęliśmy jako zarząd były rozmowy z Ministerstwem Rolnictwa na temat ewentualnego przekazania Zespołu Szkół w Bielicach, mówię tu o części rolniczej, czyli te wszystkie kierunki rolnicze z tym związane łącznie z żywieniem do zasobów pana ministra. Wstępne rozmowy były to telefoniczne, następnie udaliśmy się do ministerstwa w celu doprecyzowania wszelkich informacji i zostało wysłane tak zwane pismo inicjujące cały proces. Na obecną chwilę, w następnym tygodniu przyjeżdżają do nas już przedstawiciele ministerstwa, aby sprawdzić stan szkoły, stan majątku. Nasze propozycje, jakie żeśmy przekazali panu ministrowi to przekazanie szkoły, łącznie z internatem, jak i również dla normalnego funkcjonowania tego Zespołu Szkół, w budynku obok o stricte rolniczym profilu przekażemy również 20 hektarów, w tym 16 ziemi ornej i 4 hektary, które są pod budynkami w Bielicach - mówił starosta Bartosz Nowacki.

Uczniowie klas licealnych, w których obecnie prowadzona jest nauka będą mogli tam uczęszczać aż do zakończenia procesu nauczania. Z kolei nowe klasy będą rozdysponowane do innych szkół. Do bielickiej placówki będą jedynie uczęszczać uczniowie chcący kształcić się w kierunkach okołorolniczych.

- Spowoduje to również, że uzupełnimy pozostałe szkoły w uczniów, których w tej chwili także brakuje, między innymi w Strzelnie i częściowo uzupełnimy w Mogilnie, jeżeli będzie oczywiście taka możliwość. Wszystko będziemy wiedzieli tak naprawdę częściowo po naborach. Ten proces naboru zakończy się w lipcu - mówił starosta Nowacki.

Kolejnym z pomysłów jest przeniesienie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Bielicach do Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach. By tego dokonać konieczne jest wcześniejsze dostosowanie budynku, czyli m.in. jego odgrodzenie, by obie grupy nie miały ze sobą styczności.

- Decyzje wstępne już zarządu pewne zostały podjęte, to jest łącznie dwóch ośrodków - ośrodka w Szerzawach, który przypomnę w tej chwili do tego ośrodka musimy dołożyć około 1 680 000 zł w tym roku bieżącym i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, gdzie musi być dołożone około 400 000 zł. Chcemy połączyć te dwa ośrodki (...) Na dzień dzisiejszy nie są przystosowane jeszcze te pomieszczenia. Potrzebne jest wykonanie kilku zabiegów, postawienie ścianek z drzwiami, które odizolują grupy dzieci z Szerzaw od wychowanków z MOW-u oraz dostosowanie łazienki i jeszcze przegrodzenie boiska tak, żeby nie było kontaktu bezpośredniego - informował Bartosz Nowacki.

Zdaniem wicestarosty Mariana Mikołajczaka, wstępna symulacja finansowa wskazuje, że powiat będzie w stanie zaoszczędzić na tym ponad 150 000 zł. Mówił on także o przeniesieniu Warsztatu Terapii Zajęciowej "Radosne Serca" w Bielicach. W tym przypadku chodzi o to, by obiekt był "wolny". Mógłby wówczas zostać wydzierżawiony na inną działalność, jednak na chwilę obecną żadne konkrety nie padły. Marian Mikołajczak wymieniał także oszczędności z tytułu zużycia energii w kwocie 50 000 zł, a także zmniejszenie ilości personelu, z wyłączeniem pedagogów.

Jak się okazuje, zarząd podjął również uchwałę o powstaniu jednostki, jaką jest Centrum Usług Wspólnych. W pierwszym roku stworzenie takiej jednostki wygeneruje koszty, jednak w latach późniejszych nowy zarząd liczy na spore oszczędności.

- Centrum Usług Wspólnych ma być dla całej oświaty. Będzie to jednostka, która będzie przede wszystkim rozliczała wszystkie szkoły, które są na naszym terenie. Spowoduje to w tym roku może i wydatki, a w następnych latach będą to dość duże oszczędności. Następstwem powstania Centrum Usług Wspólnych będzie likwidacja wydziału oświaty - mówił Bartosz Nowacki.

Według starosty Nowackiego powyższe zabiegi maja doprowadzić do pełnej płynności finansowej w 2021 roku, by móc swobodnie inwestować.

- Niestety oświata jako priorytet nasz również pochłania ogromne środki. Szukając pewnych oszczędności możemy zmniejszyć jak gdyby wydatki na oświatę i przeznaczyć na inne działy, między innymi na służbę zdrowia. Przypomnę, nie mamy zabezpieczonych jeszcze środków finansowych na rozbudowę ZOL-u w Strzelnie - informował Bartosz Nowacki.

Zaniepokojeni powyższymi pomysłami byli niektórzy radni Prawicy Ziemi Mogileńskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Radny Jan Bartecki apelował do nowego zarządu, by nie próbować w jakiś sposób eksperymentować i zacząć podchodzić ostrożnie do tego typu zagadnień. Z kolei radny Jacek Kraśny zauważał, że uczniowie chętniej przybywali do Bielic z uwagi na niepowtarzalny urok związany z otoczeniem tej miejscowości.

Głos w sprawie kilkakrotnie zabierał także były starosta Tomasz Barczak. Jak mówił - już kilka lat temu prognozy zakładały, że rok 2019 okaże się najgorszy dla powiatowej oświaty. Przekonywał przy tym nowy zarząd do przeczekania tego trudnego okresu i wystrzegania się oddania majątku w Bielicach.

- Było wiadomo, ze najgorszy rok będzie 2019. Oczywiście wtedy nikt nie mówił o tym, że będzie zlikwidowane gimnazjum, bo dla powiatu mogileńskiego największym ciosem było to, że nastąpiła reforma edukacji i zlikwidowano nam gimnazjum, gdzie prowadziliśmy dwa dla gmin (...) Inwestowaliśmy w oświatę tak duże pieniądze i teraz pozbywać się majątku? (...) Trzeba zastanowić się nad tym, trzeba to dokładnie wyliczyć, czy nam się opłaca pobywać się tego majątku, czy nie lepiej jednak przeczekać (...) Zawsze było tak - nigdy nie były dochodowe Bielice ani Strzelno. Zawsze Szerzawy i młodzieżowe ośrodki szkolno-wychowawcze robiły to, że starczało pieniędzy na pozostałą oświatę (...) Jeżeli chodzi o łączenie MOW-ów, były pomysły dwa, czy trzy lata temu. Specjaliści mówią tak - tego typu MOW-u nie wolno łączyć. Dlaczego? Bo czy pan weźmie odpowiedzialność jako zarządzający, jak coś się stanie z tą młodzieżą? Ona nie może być razem - mówił były starosta Tomasz Barczak.

Radny Tomasz Barczak zauważał także przy tym pewne zachwianie pomiędzy szukaniem oszczędności, a "szykowaniem" miejsca w zarządzie dla etatowego członka, jakim miałby być Tomasz Krzesiński.

W lutym mają już zapaść pierwsze decyzje. Niebawem radnym zostaną przedłożone uchwały dotyczące wyżej wspomnianych zmian. Równolegle będą prowadzone dalsze rozmowy z ministrem rolnictwa oraz kuratorem oświaty. Zarządowi zależy, by zmiany nastąpiły możliwie jak najszybciej. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [212]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Interweniują w sprawie odpadów (6)
 » Podsumowali konkurs plastyczny (1)
 » MOGILNO: Pożar restauracji (11)
 » Wpadł przez kartę SIM (12)
 » HURT. ELEKTROTECHNICZNA PROMOCJE (0)
 » W Ciechrzu uderzył w drzewo (16)
 » Walentynkowy nastrój w Chabsku (3)
 » MOGILNO: Włamanie do klasztoru (9)
 » Dachował i nie miał uprawnień (9)
 » Kto przywiózł 200 ton śmieci? [TV] (19)
 » Zapomniana tablica przy Sądowej (29)
 » 112 tylko dla potrzebujących (0)
 » Zgubił ich alkohol (9)
 » 6 porad, jak wybrać dobre liceum (0)
 » IX Zimowy Bieg Dębowy (7)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ