Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Strzelno - Społeczeństwo

ZEC ma spore problemy

2019-01-09 23:51
 

Audytor Marcin Fydrych wydał negatywną opinię w przygotowanym na zlecenie burmistrz Strzelna audycie z działalności Zakładu Energetyki Cieplnej. Zdaniem audytora, ZEC może wkrótce stracić płynność finansową.

Przez blisko miesiąc audytor Marcin Fydrych badał sytuację w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Strzelnie. Ze wstępnych wyników za okres 2012-2018 wiadomo, że kondycja finansowa zakładu jest bardzo zła. Od 4 lat ZEC przynosi jedynie same straty, jednocześnie zalegając dostawcom za materiały, węgiel i usługi. Na 20 grudnia gminny zakład miał zaległości na kwotę 448 291,06 złotych. Jednak nie ujęto w tym kwot możliwych zaległości wobec PGNiG, z którym toczony jet proce sądowy (kwota ok. 27 500 zł), czy też wobec dostawcy koparki, która jest w fizycznej dyspozycji ZEC (kwota ok. 30 000 zł), jednak nie ma dokumentów potwierdzających jej zakup.

- (...) sytuacja finansowa znana była władzom Gminy Strzelno - sprawozdawczość finansowa (bilanse, rachunki zysków i strat) są co do zasady opatrzone adnotacją o przyjęciu przez Skarbnika Gminy - czytamy we wstępnym audycie przygotowanym przez Marcina Fydrycha.

Możliwymi przyczynami złej kondycji Zakładu Energetyki Cieplnej w Strzelnie, mają być m.in. brak aktualizacji taryf za ciepło oraz brak opomiarowania kotłowni w budynkach komunalnych. Audytor zwraca również uwagę na fakt rozliczania mieszkańców na podstawie metrażu mieszkania, a nie fizycznie zużytego ciepła, przez co ludzie nie są zmotywowani do oszczędzania. Jednocześnie nie wiadomo na jakich zasadach ZEC obsługuje kotłownie w budynkach w miejscowości Bronisław, gdzie ponoszone są wysokie koszty utrzymania pracowników je obsługujących. Audytor po rozmowach z obecnym kierownictwem zakładu wywnioskował, że wszelkie decyzje i działania były podejmowane po uzyskaniu zgody od burmistrza Strzelna. Niejasne miały być także rozliczenia pomiędzy ZEC a gminą Strzelno, czy też samo zarządzanie infrastrukturą.

Marcin Fydrych w swoich wnioskach, zauważa, że ZEC niezależnie od ewentualnych przekształceń lub likwidacji powinien jak najszybciej zaktualizować obowiązujące od 2011 roku taryfy za ciepło. Audytor zaleca opomiarowanie kotłowni i bloków do niej podłączonych. Jednocześnie należy podjąć działania zmierzające do spłaty bieżących zaległości oraz rozpocząć modernizację kotłowni i infrastruktury, aby poprawić efektywność energetyczną i tym samym obniżyć koszty ich prowadzenia.

Co ciekawe, na koniec 2018 roku rezygnację z funkcji p.o. kierownika ZEC złożył Gerard Kotarski. Natomiast urlopowany od 4 lat kierownik Krzysztof Szarzyński przebywa na zwolnieniu chorobowym. (PK)

Pełna treść wstępnego audytu - PDF

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [16]» dodaj komentarz   

 » zec (MIESZKANIEC SŁONECZNA | 15-01-2019, 21:50:34)

Mam pytanko czy Dubicki o dał czynsze byłemu włodarzowi do GMINNY jak został kierownikiem oraz prezesem SŁONECZNA po POPRZEDNIKU CIEKAWE ILE MA ZA PODATEK ILE ZA WODĘ choć my płacimy jako właściciele!!!!!!!! DO GMINNY jakie mamy czynsze a nie mówię o bloku Kasprowicza tam nie którzy płacą!!!!I druga sprawa jak długo może być mieszkanie na Kasprowicza GMINNE być pod wynajęcie przez właściciela który mieszka na rynku???????DAJE TEMAT JAK WROGI OKRADA SIĘ GMINNE !!!!A CO DO WYKUPU LOKALI GMINNYCH TO NIECH SIĘ KAŻDY ZASTANOWI BY NIE BYŁO JAK ZA IWI>>>>>>DO DZIŚ WŁAŚCICIELE PRYWATNI MAJĄ WSPÓLNOTĘ Z GMINNĄ I TYLKO NIENAWIŚĆ SĄSIEDZKA

 » Do Zelek (Zdzichu | 11-01-2019, 14:23:22)

Skoro Pan Szarzyński to "fachowiec", to dlaczego wg sprawozdania RB-30 zobowiązania ZEC-u na 31 marca 2014 wynosiły 259.881 zł podczas gdy należności tylko 15.719,56. Prawa jest taka,że ZEC już w tamtym czasie tonął w długach.

 » Strzelno (mieszkaniec | 11-01-2019, 08:44:59)

W Strzelnie dzieją się jakeś cuda coś znajdują i gazeta pisze ale nigdzie nie zgłaszają to wszystko jest dziwne bo jeżeli robią taką afere że znależli te dokumenty to gdzie odpowiednie służby ,dlaczego nigdzie nie zgłaszacie przestępstwa a co do byłego sekretarza to pracuje w Inowrocławiu

 » długi (MIESZKANKA | 11-01-2019, 05:53:31)

Czytam wasze teksty szok ludzie jeśli nowy włodarz to trzeba innym opinie psuć a tak na polski rozum co wasza spółdzielnia w Mogilnie robiła gdyż tam czynsze płaciliście tam obrót waszą kasą obracano to w Mogilnie ocieplano bloki a Strzelno w du xxe mieli pomyśleliście??????????????

 » do Tomka (obywatel | 11-01-2019, 00:32:37)

Żal za ukochanym wodzem jeszcze targa Twoją duszą. Nie dziwię się! Byłby Matczak byłby piękny rynek, byłaby być może ewarystówka. Byłoby tak jak było i jakoś by było do chwili, gdy w progu urzędu pojawiłby się zarządca komisaryczny. Ale większość wybrała p. Chudzińskiego i na szczęście Twojego idola w urzędzie juz nie ma. Jaworowo nie jest daleko i zawsze możesz jechać odwiedzić.

 » Bezwstyd. (Zalek | 10-01-2019, 23:44:19)

Jeśli p. Kotarski się nie nadawał a gołym okiem widać było że nie to chyba p. Szarzynski widział bo bywał chyba w Zecu przez 4 lata gdy byl vicestar?I nie zrobił nic dla tego zakładu? Przecież to czlowiek z wiedzą. Nie wskazał nie podpowiedział? Mnie to zastanawia. To jest odpowiedzialność. A księgowa co tam robiła?

 » Mieszkania (Bamberek | 10-01-2019, 22:48:41)

To prawda połowa ciepła ucieka w ściany cały blok nie grzeje i śpią w wannach a na dodatek zapychają wieczniki buhah

 » o rany (LOLO | 10-01-2019, 21:51:29)

no nie przypuszczałem że takie jajca w naszj gminie, pana Gerarda to szkoda, ale co on miał robić, Matczak kazał robic i figa go obchodziła jak i czym i za co. Gmina pociągneła firmę na dno. Panie były burmistrzu więcej spieprzyć się już nie dało?Ile można złego zrobić miastu, społeczeństwu. Boże czego sie jeszcze dowiemy, bo coś czuję że to nie wszystko

 » Rozpad (Tomek | 10-01-2019, 20:17:07)

Niech się rozpadnie ta wioska zwana gmina Strzelno na trzy inne gminy do Ina mogiła oraz jezior. Po co trzymać tak hamskich ludzi w jednej gminie niech rozwiną skrzydła i pod*ierdalaja innych bojace dudy pod nickiem. Konfasy gorsze od g... a nara patologiczne fałszywe mo*dy

 » strzelno (wwww | 10-01-2019, 20:14:47)

zec to jest firma gminna i gerard dobry czlowiek o co do niego sie nie poszlo bylo zalatwione nie mial nic do gadania robil robote dla gminy gmina nie placila bo byla wlascicielem tej firemki to skad mieli brac kase ze spoldzielni ale musieli nne wydatki pokrywac pensje itd dlatego proponuje sie zabrac za matczaka za jego niegospodarnosc bo teram my musimy placic za jego dobrodusznosc. A pan szarzynski na chorobowym od kiedy bo na zdj spotkaniach zamieszczanych go widac a jezeli czlowiek chory to powinien lezec odpoczywac a nie udzielac sie politycznie proponuje zglosic do zusu.

 » jak kopać to dokopać się... (wykopki | 10-01-2019, 18:47:07)

Jak ZEC obsługiwał Dąbrówkę k. Mogilna....może być ciekawie....

 » Ale numer (Podatnik | 10-01-2019, 17:47:57)

Czy Krzysztof Szarzyński pobierał wynagrodzenie w czasie kiedy był na urlopie? Jeśli tak, to kto na to pozwolił?

 » Szok i niedowierzanie (tykasiegnie | 10-01-2019, 17:45:00)

"...od 4 lat urlopowany" Szarzyński i p.o. Koterski powinni zostać oskarżeni o rażącą niegospodarność! Przecież byle jaki manager wiedziałby gdzie uciekają pieniądze a ci dwaj "panowie" w uja cięli i przytulali pensje za nic.

 » strzelno (wwww | 10-01-2019, 15:08:30)

Najpier proponuje ocieplic bloki czy kamienice bo co z tego ze oni grzeja jak 3/4 ciepla ucieka prze 4 sciany nie ocieplone

 » daniels (zuberek | 10-01-2019, 15:05:55)

ja bym się napił ciekawe jak smakowała

 » dramat (obywatel | 10-01-2019, 12:49:44)

W calej gminie na każdym kroku dziadostwo. Proponuję wznieść toast za psl. Może ewarystówki?

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Tragiczny początek wakacji (52)
 » Norbertańskie Dni Strzelna 2019 (0)
 » I Senioralny Piknik w Mogilnie (3)
 » Nauczyciele nie fałszowali dzienników (60)
 » ŁĄKIE: Noc Kupały (1)
 » Wystąpił w Tauron Arenie (4)
 » Sukces uczniów ZS Bielice (0)
 » Roztańczeni w Koszalinie (1)
 » STRZELNO: Lato w teatrze (2)
 » Chleb i miód na festynie (6)
 » BYSTRZYCA: Wypadek drogowy (20)
 » Wybuch butli samochodowej (4)
 » Zmiany w klasztorze (8)
 » O profilaktyce i bezpieczeństwie (0)
 » Ostrzeżenie meteorologiczne (6)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ