Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Wybory 2018

Spór o okręgi wyborcze

2018-04-06 22:30
 

Podział gminy Mogilno na okręgi wyborcze skłócił mogileńskich radnych. Teraz podziałem zajmie się komisarz wyborczy.

Podczas wczorajszej sesji nadzwyczajnej 11 radnych - PSL i Niezależni wnioskowało o zdjęcie z porządku obrad głównego punktu sesji dotyczącego podziału gminy Mogilno na okręgi wyborcze.

- W związku z zaistniałą sytuacją, że termin podjęcia uchwały, o którą żeśmy tam wnioskowali w sprawie podziału gminy Mogilno na okręgi wyborcze upłynął de facto 3 kwietnia, a w tym dniu nie została zwołana sesja nadzwyczajna dotycząca rozpatrzenia wyżej wymienionej uchwały. W dniu dzisiejszym rozpatrywanie takiej uchwały jest bezpodstawne i mielibyśmy do czynienia z istotną wadą proceduralną skutkującą stwierdzeniem nieważności podjętej uchwały - mówiła radna Małgorzata Źrałka.

Warto pamiętać, że podczas tegorocznych wyborów samorządowych nie będzie już jednomandatowych okręgów wyborczych. Odbywać się one będą systemem proporcjonalnym względem całkowitej liczby ludności zamieszkującej gminę. Oprócz tego jednostki pomocnicze, czyli sołectwa i osiedla muszą ze sobą bezpośrednio graniczyć.

Radni Niezależni i PSL chcieli głosować nad opracowanym przez siebie projektem uchwały. Okazało się być to niemożliwe ze względów formalno-prawnych. Zdaniem grupy tych radnych samo miasto Mogilno zamieszkuje mniej osób, niż tereny wiejskiej. W związku z tym 10 mandatów powinno przypadać dla Mogilna, a 11 dla terenów wiejskich. Z kolei burmistrz Leszek Duszyński proponował 11 mandatów właśnie dla miasta. Jak zaznaczali radni- nie istnienie konieczność przyłączenia miejscowości Padniewko do okręgu wyborczego numer 2.

- Nawet gdybym zwołała 3 kwietnia, to żadna ta uchwała, którą propozycję składali wnioskodawcy była niezgodna z prawem, bo powoływanie jest na artykuł taki i na podstawie takiego artykułu jedyną władną osobą do dania projektu uchwały jest wójt, burmistrz, bądź prezydent miasta (...) Ta uchwała z nowymi okręgami, która została mi przedłożona przez wnioskodawców napisane było wyraźnie "na wniosek burmistrz". Zadzwoniłam do pana burmistrza z pytaniem, czy złożył taki projekt uchwały - powiedział, że nie. Dlatego napisałam, żeby poprawić to (...) Jest poprawione "na wniosek radnych". Zarzucanie mnie, że działam, po jednej stronie, czy to jest moja wina, że nie znacie państwo statutu? Przecież wy mogliście tę uchwałę zmienić na sesji 28 marca. 28 marca można było wnieść poprawkę, waszą propozycję (...) Obojętnie w którym terminie byłaby ta uchwała podejmowana, jeżeli nie była na wniosek burmistrza i tak by nie była przyjęta przez nadzór - mówiła przewodnicząca Teresa Kujawa.

- To jest robione z premedytacją, żeby nie można było już sesji zrobić, bo termin nas goni i dlatego pan burmistrz wnioskował o przesunięcie tej sesji, bo innego powodu nie było (...) Nam chodzi o to, żeby reprezentatywność społeczeństwa była. Było kiedyś na mieście więcej mieszkańców, jest odwrotnie. Tylko nam o to chodzi (...) Gdyby ta sytuacja dotyczyła magazynu, czy bieżni, to sesja zwołana byłaby na drugi dzień świąt - podsumowywał radny Paweł Molenda.

Padały także słowa, by Teresa Kujawa z własnej inicjatywy i z honorem zrezygnowała z bycia przewodniczącą Rady Miejskiej w Mogilnie.

- Nie wiem co się z nami dzieje. Jesteśmy u progu końca tej kadencji, a jest taka nienawiść i zacietrzewienie. Pan Paweł Molenda ostatnio robi pod moim adresem takie osobiste wycieczki, przypisując mi cechy, których nie posiadam (...) Dla mnie jest to obojętne, czy to będzie 13 radnych z terenu wiejskiego, czy odwrotnie. Ja jestem burmistrzem całej gminy i przez wiele lat mieszkańcom wydaje mi się to pokazałem (...) Tak naprawdę ta rada jest podzielona pół na pół, no jeden głos, ale pół na pół jest podzielona. To jest straszny podział. To jest podział jak u nas w kraju (...) Nigdy się nie kierowałem tym, żeby ustalać okręgi wyborcze pod jakąś osobę. Tego u nas nie było. Nowa ordynacja wymusiła na nas, że będą to wybory proporcjonalne. A więc w okręgach wyborczych będziemy wybierać od 5 do 8 radnych (...) - komentował sprawę burmistrz Leszek Duszyński. (AS)

REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [4]

 
   » KOMENTARZE [21]» dodaj komentarz   

 » do Mogilnianki (Weksel | 13-04-2018, 09:45:13)

A ja będę bronił młodych, w tym p. Karola Nawrota. A co do pracy dla dzieci, to Ty chyba nie wiesz, że i pani przewodnicząca rozwiązała sobie ten problem.

 » Okręgi wyborvxe (Mogilnianka | 13-04-2018, 07:05:56)

Każdy inteligentny mogilnianin wie,ze PSL walczy tylko o swoje interesy i próbuje w to wmanewrowac przewodniczącą.Pani Kujawa szacunek dla pani.Taki Karol nie dorasta pani do pięt.Pan Molenda chyba się zagopolowal.Czyzby kolejna posada dla dzieci została zagrożona?

 » przeszacowania (mieszkaniec | 09-04-2018, 09:49:26)

jak to źle oszacowany kosztorys, wszędzie źle, fundamenty w urzędzie źle, to są kwoty do podziału, innego usprawiedliwienia nie widzę ,tu 150000,00 tu 300000,00 i tak fortunki się budują, ludzie !!!!!!!!!!!!!!!!!przejrzyjcie na oczy co się dzieje

 » Inwestycja (Donatan | 08-04-2018, 19:13:00)

Dlaczego nigdzie nie ma informacji, o źle oszacowanym koszcie budowy Domu Dziecka w Marcinkowie? Koszty wzrosły o 300 tysięcy złotych

 » Miejsce przewodniczącego RM było w pewnym okresie wolne? (Bogdan | 08-04-2018, 15:41:33)

Miejsce przewodniczącego RM było w pewnym okresie wolne? Kiedy? No kiedy? Nie było chętnych? Bzdura na kółkach. Wolne było między sesjami, co stanowi statut gminy o odwoływaniu i powoływaniu przewodniczącego(ej).

 » do wszystkich odważnych (UPS | 08-04-2018, 13:14:42)

Miejsce przewodniczącego RM było w pewnym okresie wolne, a odważnych, aby objąć tę funkcję zero.Widocznie najlepiej się rządzi za czyimiś plecami.

 » wybory 2018 (Nowy | 07-04-2018, 22:40:44)

Drodzy mieszkańcy (tak zacznę) z przytoczonego materiału jak i waszych wypowiedzi wywnioskowałem ,że w naszej Gminie jest tzw. koalicja Radnych , którzy nic nie mogą nawet dobrze p...ć? oraz tzw. opozycja rządząca z LD . Koalicja jest tak słaba ,że nie była w stanie zmienić Przewodniczącej . Niestety pani Kujawa jest niesamowitym hamulcem w tej Radzie . To co powie Duszyński, nawet nie zdąży powiedzieć to Radna Przewodnicząca na trybunie wypowie. Niestety nie mogę się już doczekać nowych wyborów myślę ,że pojawią się nowi ludzie i staży i młodzi -niezależni ,nie urzędnicy , nie nauczyciele a społecznicy , ambitni, otwarci na zmiany chcący coś zmienić w tej chorej Gminie ps. doszły mnie słuchy ,że tzw ratusz rozpoczął politykę zastraszania panowie to się może obrócić przeciwko -pamiętajcie kij zawsze ma dwa końce.

 » do składni (xxx | 07-04-2018, 20:36:20)

Masz rację ja też mam takie odczucie, Pani Przewodnicząca była kiedyś nauczycielką a wypowiedź,szkoda gadać.Swoją drogą Pani Kujawa jest Przewodniczącą Rady czy podwładną Burmistrza?

 » Okręgi (hejka | 07-04-2018, 20:22:07)

Igrzyska !

 » demokracja po mogileńsku (witek | 07-04-2018, 17:30:28)

A, alkoholików nie słuchamy, bo bredzą

 » Genas masz rację (A | 07-04-2018, 17:15:05)

Rozumiem twoje oburzenie Genas. Przecież w naszej metropolii, to Padniewską i ZS dzielą 4 przesiadki tramwajowe. No ja też byłbym na twoim miejscu wkurzony

 » ULA (OJ ULA | 07-04-2018, 16:16:10)

Polityki to Ty się musisz nauczyć oj jeszcze musisz!

 » Ulo droga (Twu | 07-04-2018, 16:12:29)

O czym ty mówisz!! Sądzę że jesteś dobrze zorientowana w temacie więc nie pisz bzdur!

 » cm (mieszkaniec | 07-04-2018, 14:08:59)

Cały czas ci sami ludzie na stanowiskach i co jest?SYF,ludzie kiedy otworzycie oczy?wtedy jak będzie apokalipsa?

 » Stary Wyborco (Ula | 07-04-2018, 13:43:08)

Czy uważasz, że przewodnicząca powinna łamać prawo tylko po to, by zadowolić co niektórych radnych?! Wiem,że przykład idzie z "góry", gdzie prawo i konstytucja nie mają żadnego znaczenia, ale czy to znaczy że mamy łamać prawo tu "na dole"?

 » Składnia (Składnia | 07-04-2018, 13:39:02)

Jak patrzę, jak wypowiadają się państwo radni i pan burmistrz to aż krew zalewa. Co to jest za język, zero składni jakiejkolwiek! I to są osoby, które występują publicznie? Żal czytać i patrzeć oby następna rada miejska była stworzona z młodych i potrafiących się poprawnie wypowiadać osób.

 » Rada (stary wyborca | 07-04-2018, 13:12:33)

Patrząc na sytuację w Radzie Miejskiej daje się zauważyć,że pani Przewodnicząca Teresa gdzieś się zagubiła , strasznie klakieruje panu 'panującemu" . Pani Przewodnicząca" nich pani nie idzie tą drogą" to jest dla pani zła droga. Ta propozycja złożona przez jednego z radnych dla pani rzeczywiście będzie honorowym wyjściem. Wybory się zbliżają a kampania jest z każdym rokiem coraz brutalniejsza,jest okazja żeby społeczeństwo zapamiętało panią pozytywnie "może".

 » Granica (Tumek | 07-04-2018, 10:00:34)

Najciekawszy jest okręg wyborczy do rady powiatu mogilenskiego : Dąbrowa razem z Jeziorami Wielkimi to JEDEN Okręg!!! Nie łączący się ze sobą!!!

 » Info w świat, Drogi klangorze (Żurka kumpel od TATY | 07-04-2018, 07:58:59)

W świat też poszła informacja, że niektórzy radni są od podejmowania decyzji, a nie tylko od podnoszenia rąk jak im będzie podane do wykonania.

 » tak było dawniej (Genas | 07-04-2018, 07:16:33)

Podobno , tak mówił burmistrz, nie wolno rozdzielać okręgów muszą się łączyć granicami, a według burmistrza tory kolejowe, czy rzeka Panna tworzy granice i nie można naszych komitetów osiedlowych dzielić. A to ciekawe! Panie burmistrzu, a jak pan podzielił okręgi 4 lata temu? Przypomnę: ulicę Padniewską wpasował pan do okręgu z ulicą Słowackiego i w dodatku pierwszy raz w historii kazał nam pan iść głosować do lokalu wyborczego w zespole szkół przy Dworcowej, a nie jak było dotychczas, kiedy chodziliśmy do spółdzielni inwalidów.

 » okręgi (klangor | 07-04-2018, 00:14:15)

No i dobrze, okręgi wybierze komisarz i będzie to obiektywnie zrobione. Szkoda tylko że w świat idzie komunikat, że nie potrafimy się u siebie dogadać.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Śmieciowy regulamin z opóźnieniem (0)
 » Rolniku, uważaj na pszczoły! (0)
 » Pijany jechał ciężarówką (0)
 » Wypadek na obwodnicy Mogilna! (40)
 » Druhowie zapraszają na festyn (3)
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (2)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (5)
 » Obywatele złapali złodzieja (3)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (6)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (22)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (16)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016