Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Nocą po leki do Inowrocławia

2018-03-06 21:15
 

Na terenie powiatu mogileńskiego żadna z aptek nie pełni nocnego dyżuru. Najbliżej działającym punktem jest wówczas apteka w Inowrocławiu.

Na problem z dostępem do leków w godzinach nocnych zwrócił uwagę radny Grzegorz Stochliński. Jak zauważał - nie każdy ma możliwość udania się do Inowrocławia, by zakupić leki w dyżurującej tam aptece.

- Jesteśmy akurat właściwie w tym centrum w tej chwili jakby epidemii grypy. Zwracali się mieszkańcy z pytaniem i właściwie z pretensjami także do nas radnych Rady Miejskiej. Byli zaniepokojeni tym, że czasami prywatni lekarze i także POZ-et przyjmuje do późnych godzin nocnych, a także w nocy i często jest potrzeba podania natychmiastowego leku. Niestety nie ma tego leku gdzie w Mogilnie kupić, bo apteki właściwie nie pełnią dyżurów nocnych - mówił Grzegorz Stochliński.

O problemie szerzej opowiedział zaproszony na obrady sesji Rady Miejskiej w Mogilnie, starosta mogileński, Tomasz Barczak.

Tomasz Barczak zauważał, że problem ten nie dotyczy tylko powiatu mogileńskiego, lecz stał się ogólnokrajowy. Zarówno włodarze powiatowi, jaki i nadzór farmaceutyczny nie mają możliwości zmuszenia punktów aptecznych do pełnienia nocnych i świątecznych dyżurów. Dotychczas dyżurowała jedna z aptek na terenie Mogilna i jedna ze Strzelna według wcześniej przyjętego harmonogramu.

- Twierdzą, że na dyżurze nocnym i świątecznym musi być magister zatrudniony, nie może być kto inny. W związku z tym to jest dyżur, który nie opłaca się przedsiębiorcy. I tu jest główny problem, ponieważ apteka jest czynna, natomiast sprawozdanie, które otrzymaliśmy z Izby Aptekarskiej jest takie, że dwie wizyty w nocy w powiecie mogileńskim na przykład, jedna wizyta i to jeszcze po takie środki, które na pewno nie ratują życia, ani nie pozwalają wyzdrowieć - informował starosta Tomasz Barczak.

Tomasz Barczak zauważał również, że w grudniu 2017 roku radni powiatowi przyjęli harmonogram dyżurów na 2018 rok. Jednak z powodów formalnych wojewoda ją uchylił. Ponowna uchwała zostanie przedłożona radnym 23 marca.

- Nie była zapisana data wejścia w życie, co tutaj nasze biuro prawne mówi, że to jest niepotrzebne, ponieważ ustawa wyraźnie mówi, że po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym. Na tej podstawie pan wojewoda nam tę uchwałę uchylił. Oczywiście, żeśmy pisali uzasadnienia i sprostowania, natomiast podtrzymał swoją decyzję w mocy i w tej chwili uchwałą dopiero 23 marca będzie podejmowana na nowo dlatego, że w tej chwili uchwała nie obowiązuje. Pan wojewoda nie zastanowił się nad tym, co robi dlatego, że pozostawił naszych mieszkańców właściwie mówiąc szczerze bez dostępu do apteki w święta, niedziele, jak i również w nocy - mówił Tomasz Barczak.

Starosta mogileński informował także, że Związek Powiatów Polskich wystąpił z wnioskiem do rządu, by za dyżury aptek płacił Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Myślę, że raczej to będzie załatwione negatywnie, także znowu spadnie to na barki tych, którzy prowadzą apteki, ponieważ konkurencja jest bardzo duża (...) Tutaj tylko mogę apelować do państwa, którzy apteki prowadzą, ażeby zrozumieli tą drugą stronę (...) W normalnych warunkach, gdy nie ma takiej epidemii myślę, że z mojego punktu widzenia wystarczyłoby, żeby było to do 23:00 - mówił starosta Barczak.

Problem ten zauważalny był już na początku tego roku, jednak władze powiatu pomimo negatywnej opinii wojewody o wyżej wspomnianej uchwale nie zwołały nadzwyczajnej sesji. Problem ma być rozwiązany dopiero 23 marca podczas najbliższej sesji Rady Powiatu Mogileńskiego. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [36]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Gminne eliminacje w Mogilnie (0)
 » Kolorowe ozdoby we Wronowach (0)
 » W Wójcinie powstanie Dino (3)
 » Zbierają krew dla Antosia (1)
 » EKOpiec w Jeziorach Wielkich (2)
 » Wydobywają naczepę tira (4)
 » Niebezpieczny wypadek w szkole (46)
 » Zderzenie w Kościeszkach (16)
 » Marek Gotowała nie odchodzi (20)
 » Dzielnicowy zatrzymał złodziei (7)
 » O 63 km/h za szybko (11)
 » Będzie remont oczyszczalni (28)
 » Wybrali prezydium rady (5)
 » Kiermasz wielkanocny (0)
 » Ponad 400 tysięcy dla parafii (0)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016