Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Zlikwidują MOW w Bielicach?

2017-12-05 18:37
 

Władze powiatu mogileńskiego zamierzają zlikwidować Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Bielicach. Zadecydują o tym radni podczas grudniowej sesji.

Wstępne plany zakładają, by z dniem 31 sierpnia zlikwidować Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Bielicach i funkcjonujące przy nim Gimnazjum Specjalne nr 2 w Bielicach i Szkołę Podstawową Specjalną w Bielicach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego młodzieżowe ośrodki wychowawcze przeznaczone są dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie i wymagających specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania. Nieletni są w nich umieszczani wyłącznie na podstawie postanowień sądu rodzinnego. Wyznaczaniem miejsc w danych ośrodkach zajmuje się Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. W Bielicach przebywają wychowankowie z terenu całej Polski.

- Od września 2015 roku nastąpił spadek liczby wychowanków wskazywanych do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Bielicach przez ORE i wynosił 24 wskazania. W latach od 2010 do 2013 było po 30 wskazań, w roku 2014 - 29 wskazań, a w roku 2016 - 22 wskazania. Na dzień 30 września 2017 roku w placówce przebywało tylko 20 wychowanków i ORE przesłał jedno wskazanie, co oznacza, że liczba wskazań nie dopełniła do statutowej liczby 30 miejsc - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Obecnie w MOW w Bielicach zatrudnionych jest 9 wychowawców, dyrektor, pedagog i psycholog. Ponadto powiat finansuje etaty pracowników internatu, szkoły oraz administracji i obsługi. Powiat mogileński od lat boryka się z problemem finansowania bielickiego ośrodka wychowawczego. Urząd Kontroli Skarbowej podczas jednej z kontroli nakazał dokonania zwrotu subwencji oświatowej za wychowanków, którzy fizycznie nie przebywali w Bielicach z początkiem roku szkolnego.

- Urząd Kontroli Skarbowej zakwestionował wpisywanie wychowanków wskazanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji do Systemu Informacji Oświatowej, jeżeli na dzień 30 września nie znajdowali się fizycznie w placówce. Konsekwencją powyższego będzie, w przypadku nie uwzględnienia odwołania powiatu mogileńskiego, zwrot subwencji za 2011 rok za wychowanków wskazanych i wpisanych do SIO. Wpisanie do SIO liczby wychowanków fizycznie przebywających w MOW na dzień 30 września 2016 roku, tj. 22 i utrzymywanie gotowości do przyjęcia 30 wychowanków skutkowało koniecznością zabezpieczenia w 2017 roku środków z dochodów własnych, innych niż subwencja w kwocie około 682 000 zł. W planie budżetu na 2018 rok przy 20 wychowankach wpisanych do SIO konieczne będzie wsparcie MOW kwotą 726 000 zł ponad środki wynikające z subwencji oświatowej - uzasadnia Starostwo Powiatowe w Mogilnie.

Ostateczną decyzję o dalszych losach MOW-u i jego pracowników podejmą radni powiatowi podczas sesji w dniu 15 grudnia. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [44]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Koncert na Dzień Kobiet (0)
 » CHP w gronie Gazel Biznesu (0)
 » Czterech mężczyzn z marihuaną (0)
 » Sprawdzili trzeźwość kierowców (3)
 » VII Zimowy Bieg Dębowy (4)
 » Od marca droższe kino (8)
 » Rodzice pytają o Żłobek (15)
 » Dyżury w Prokuraturze (6)
 » Chce tartanu, a nie żużlu (9)
 » Organizacje społeczne z dotacjami (0)
 » Dyrektor Gotowała zrezygnował (25)
 » Kolizja na Rynku w Mogilnie (9)
 » Zagraj w tenisa stołowego (0)
 » Kultywują kujawską tradycję [TV] (19)
 » Nazwa ulicy bez zmian (17)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016