Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Zdrowie i medycyna

Dołożyli 4 miliony do szpitala

2017-11-11 00:31
 

Większością głosów radni powiatowi zdecydowali o dołożeniu brakujących 4 milionów złotych do rozbudowy szpitala w Mogilnie.

Pierwotnie szacowana wartość zadania wraz z kosztami nadzoru budowlanego opiewała na kwotę 13 500 złotych. Najtańsza spośród dwóch ofert przetargowych złożonych przez firmy stanowi kwotę około 17 000 000 złotych brutto. Możliwa kwota dofinansowania ze środków UE wynosi 5 500 000 zł. Ogólna wartość zabezpieczonych środków na ten cel to 12 000 000 złotych. Dofinansowanie planowane jest w 2018 roku w kwocie 4 100 000 zł z nadwyżki budżetowej oraz w 2019 roku w kwocie 7 900 000 zł z kredytu bankowego, bądź też wyemitowania obligacji. Planowana spłata kredytu nastąpi w latach 2020-2032.

Radni powiatowi musieli przegłosować przedłożona Wieloletnią Prognozę Finansową. Za dołożeniem brakujących 4 milionów złotych opowiedziało się 11 radnych - Wojciech Baran, Tomasz Barczak, Jan Bartecki, Jakub Dąbek, Lucyna Heinich, Mirosław Leszczyński, Jerzy Łaganowski, Marek Maruszak, Robert Musidłowski, Bartosz Nowacki, Małgorzata Szwarckopf, 5 rajców było przeciwnych tej propozycji - Dorota Repulak, Krzysztof Szarzyński, Dariusz Chudziński, Krzysztof Mleczko i Jarosław Graczyk.

Radni zastanawiali się również nad znaczną różnicą kwoty pomiędzy ofertami złożonymi przez dwóch różnych przedsiębiorców. Przypomnijmy, że pierwsza z nich opiewa na kwotę około 17 milionów złotych brutto, a druga na około 21,7 miliona złotych brutto. Tematyka powiatowej służby zdrowia i sam wynik głosowania wywołał burzliwe dyskusje i kontrowersje. Zdaniem Dariusza Chudzińskiego ostateczna decyzja rady to zwyczajny skandal.

- Podnoszenie kwot kolejny raz w tej samej sprawie, w dodatku okrojonej jest niebezpieczeństwem dla budżetu powiatu - mówił radny Krzysztof Mleczko.

- Jeszcze nie zaczęliście budować, a już niedoszacowaliście o 30%? (...) Szpital za kwotę 13 milionów, 17 milionów jest nierealny do wybudowania. Panie starosto opanujcie się. Wpędza pan powiat mogileński w ślepą ulicę, w drogę bez wyjścia (...) Do wyborów, mydląc ludziom oczy wybudujecie bohomaza z wielkimi czarnymi oczyma na górce, do którego drugie tyle będzie trzeba dołożyć (...) Skłóci pan społeczeństwo Strzelna ze społeczeństwem Mogilna - mówił radny Dariusz Chudziński.

Jak zaznaczał starosta mogileński Tomasz Barczak - doszło do nagłego wzrostu cen na rynku. Zarząd liczył bowiem, że inwestycja może zdrożeć w granicach 1 miliona złotych, jednak nie o 30%.

Podczas nadzwyczajnej sesji padały także pytania o wyposażenie nowego budynku. Radni obawiają się, że obecnie wykorzystywany sprzęt medyczny zostanie przeniesiony. Porównywano to do wnoszenia starej wersalki do nowo wzniesionego domu.

- Firma działa w oparciu o wyposażenie, które jest wystarczające do tego, żeby można te świadczenia wykonywać. Wyposażenie było, jest i będzie uzupełniane. Takie są rygory realizacji tych świadczeń - mówił Marek Gotowała, dyrektor SPZOZ-u.

Do 15 listopada nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu. Jak zaznaczał również dyrektor Marek Gotowała - pierwsze prace budowlane rozpoczną się wiosną 2018 roku. Etap obecnego postępowania przetargowego zostanie zrealizowany pod tak zwany "klucz". (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [63]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (0)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (10)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (15)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
 » Motorowerzysta z promilami (2)
 » Potrącił na pasach 11-latkę (9)
 » CIECHRZ: Auto spadło z lawety (6)
 » Parowóz przejechał przez Mogilno (3)
 » Kierował mając ponad 2,5 promila (15)
 » Dołożył pół miliona, choć radni byli przeciw (81)
 » Pyszadło 2018 z Markiem Koterskim (2)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016