Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Były ksiądz pedofil w Mogilnie?!

2017-05-17 17:29
 

64-letni Andrzej S. wydalony ze stanu kapłańskiego m.in. za działalność pedofilską przez blisko pół roku zwodził mogileńskiego kapłana i nielegalnie odprawiał msze.

W miniony poniedziałek do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która podejrzewała, że na terenie parafii św. Andrzeja Boboli we Wszedniu sumę odpustową mógł odprawiać były ksiądz podejrzewany o pedofilię.

- Piszę w sprawie odpustu w parafii we Wszedniu w dniu 14 maja br. Mszę odpustową odprawiał ks. Andrzej S.. Z zaciekawieniem szukałam informacji o tym księdzu, nieznany, pierwszy raz w naszej parafii. Nazwisko jest rzadko spotykane, a księży o tym nazwisku i imieniu Andrzej chyba wielu nie ma. Doznałam szoku, gdy po sprawdzeniu wpisu w internecie przeczytałam, że niejaki ks. Andrzej S. to skazany pedofil, gwałciciel, który decyzją papieża Franciszka został usunięty ze stanu kapłańskiego w 2016 i jest człowiekiem świeckim - napisała zbulwersowana Czytelniczka.

Okazuje się jednak, że wyszukując informacji na temat rzekomego księdza natrafić można na różnorodne i zarazem bulwersujące doniesienia medialne m.in. o molestowanie ministrantów. Co ciekawe w programie Tomasza Sekielskiego wyemitowanego w 2013 roku w TVP ówczesny jeszcze ksiądz Andrzej po blisko 30 latach przyznał się do zarzucanych mu czynów. Od tego czasu zmieniał on parafie i ostatecznie decyzją papieża Franciszka z 2016 roku został on przeniesiony do stanu świeckiego.

Z prośbą wyjaśnienia całej sytuacji zgłosiliśmy się do Dziekana Dekanatu Mogileńskiego - księdza Mirosław Kaczmarka. Potwierdził on, że w dniu wczorajszym wyszło na jaw, że zostali oszukani przez Andrzeja S.. Dodatkowo usiłowaliśmy wyszukać jego dane w ogólnodostępnych spisach księży okolicznych kurii, jednak w żadnych z nich nie figuruje taka osoba.

Dość obszernych informacji udzielił także naszej redakcji proboszcz parafii we Wszedniu i Mogilnie, ksiądz Paweł Lewandowski.

- Pana Andrzeja poznałem przez innego księdza, który poprosił mnie o to, aby pomóc kapłanowi renciście. Jak mnie poinformował poznał on go na jednej z zagranicznych pielgrzymek księży. Nie pomyślałem, aby legitymować tą osobę, tylko zwyczajnie mu zaufałem jak człowiekowi i był to mój błąd, przez co naraziłem w ten sposób swoich parafian.

Ksiądz Paweł Lewandowski podczas rozmowy z naszym reporterem podkreśla, że czuje się oszukany przez mężczyznę, który podawał się za księdza w stanie spoczynku. Jednocześnie ma żal do samego siebie, że zaufał tej osobie i nie sprawdził, czy posiada on ważną legitymację kapłańską. Proboszcz parafii MBNP w Mogilnie twierdzi, że wszelkie sprawowane msze święte przez Andrzeja S. są ważne. Jednakże ksiądz Lewandowski w najbliższą niedzielę zaproponuje chętnym wiernym ponowne odprawienie tych nabożeństw.

Co ciekawe mężczyzna ten odprawiał msze w Mogilnie i innych okolicznych parafiach od blisko pół roku. W minioną sobotę "księdza oszusta" można było spotkać w Mogilnie, w trakcie procesji z okazji 100-lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej. W sieci można znaleźć również informacje, że Andrzej S. sprawował nabożeństwa w tym roku również w Częstochowie na Jasnej Górze, gdzie wygłosił kazanie o roli świeckich w niesieniu pomocy kapłanom, w czasach kiedy występuje coraz mniej powołań. Sprawę działalności byłego księdza S. na terenie naszego dekanatu ma wyjaśnić Kuria Metropolitalna w Gnieźnie.

- Dziekan dekanatu mogileńskiego powiadomił wczoraj Kurię Gnieźnieńską o jakimś księdzu, który najprawdopodobniej został wydalony ze stanu kapłańskiego, a który pojawiał się na terenie dekanatu. Sprawa jest przez nas sprawdzana - informuje ksiądz Zbigniew Przybylski, kanclerz i rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [70]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (0)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (6)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (15)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
 » Motorowerzysta z promilami (2)
 » Potrącił na pasach 11-latkę (9)
 » CIECHRZ: Auto spadło z lawety (6)
 » Parowóz przejechał przez Mogilno (3)
 » Kierował mając ponad 2,5 promila (15)
 » Dołożył pół miliona, choć radni byli przeciw (81)
 » Pyszadło 2018 z Markiem Koterskim (2)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016