Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Magazyn GS ponownie "ożyje"

2017-05-17 12:41
 

13 radnych zdecydowało, że działka z Magazynem Zbożowym GS może zostać zakupiona przez gminę Mogilno. Powstać ma tam m.in. nowa siedziba MDK oraz dom dziennego pobytu dla seniorów.

Na to, by gmina mogła nabyć nieruchomość gruntową przy ulicy Magazynowej w Mogilnie zgodziło się trzynastu radnych: Teresa Kujawa, Ewa Szarzyńska, Alina Dobersztyn, Janusz Myszkowski, Barbara Lech, Łukasz Drzazgowski, Konrad Andrzejewski, Iwona Golis, Elżbieta Sarnowska, Ewa Kwit, Maria Lewandowska, Grzegorz Stochliński, Piotr Kaźmierczak.

Sprzeciw okazali: Karol Nawrot, Paweł Molenda, Zbigniew Spólnik, Katarzyna Barczak, Halina Gajewicz.

Od głosowania wstrzymali się: Michał Jakubowski, Maria Malczewska.

Magazyn Zbożowy GS był tematem wielu uwag w kierunku włodarza gminy. Radnych zastanawiał także przedział kosztów, jakie poniesie gmina w przypadku nabycia działki, na której znajduje się wspomniany budynek.

- Jaki będzie koszt dla gminy utrzymania tego obiektu? Czy ma może pan taką kalkulację? - pytał radny Michał Jakubowski.

Na chwilę obecną dyrektor Mogileńskiego Domu Kultury nie potrafi jednak udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie. Na tą chwile wiadomo jedynie tyle, że wstępny projekt zakłada wyposażenie budynku w energooszczędny sprzęt.

- Cenne pytanie, panie radny, bo rzeczywiście zawsze analizujemy ile będzie kosztowało utrzymanie. Chciałem państwu powiedzieć, że kondycja naszej gminy jest dobra (...) Inwestycje zawsze będą generowały koszty, czy to się nam podoba, czy też nie. Samorząd terytorialny to nie jest przedsiębiorstwo, to nie jest jakiś podmiot, który nastawiony jest na zysk - mówił burmistrz Leszek Duszyński.

Z kolei radna Maria Malczewska dostrzega niedobór środków finansowych na remonty nawierzchni dróg, czy stawianie nowych punktów świetlnych. Dodatkowo jej zdaniem nabycie nowego obiektu może być dla gminy niepotrzebnym obciążeniem.

- Pani przewodnicząca powiedziała, że po długich latach wszystkie inwestycje, marzenia się spełniają. Oczywiście przyznaję rację, jednak jestem w takim niedosycie, ponieważ moje marzenia się nie spełniły. Od lat pisałam, prosiłam o bezpieczną krzyżówkę. Od lat piszę o oświetlenie dróg i ulic wiejskich, od lat borykamy się z remontami, na które zawsze brakuje środków. Nie wiem, czy Magazyn nie będzie obciążeniem. Uważam, że dla każdego komfort życia jest inny, inaczej to postrzega. Dla mnie komfort życia to drogi, oświetlenia, nie ujmując kulturze i sportowi. Owszem, jestem za tymi ludźmi całym sercem, ale do tej chwili nie wiem, jaką podjąć decyzję. Komfort życia ma służyć większej grupie mieszkańców - mówiła Maria Malczewska.

O komentarz w tej sprawie pokusił się również wiceprzewodniczący Nawrot. Radny odwoływał się do planowanych od dawna inwestycji. Wskazywał także na zasadność i hierarchię wartości widzianą oczyma zwykłego mieszkańca gminy Mogilno.

- Jako radni Polskiego Stronnictwa Ludowego nie mamy nic przeciwko muzyce poza radiowej, chylimy czoła przed pracą dyrektora Szymańskiego i pracowników Urzędu Miejskiego w Mogilnie, ale myślę, że na tą chwilę mamy ważniejsze zadania niż branie na garnuszek gminy kolejnego obiektu. Rewitalizacja to jedno, ale utrzymanie to drugie zwłaszcza, że przed chwilą oddaliśmy do użytku bibliotekę, która będzie także z naszego budżetu generowała koszty. Przymierzamy się do wielkiej inwestycji, bo mówimy o oczyszczalni ścieków. Będziemy musieli wziąć na to bardzo duży kredyt. Pan burmistrz mówi o kolejnym etapie budowy obwodnicy - kolejny koszt. Czeka nas kanalizacja Gębic - przecież tam też musimy położyć pieniądze, o kanalizacji ulicy Poznańskiej, 900-lecia. Terminy są tutaj jakieś wirtualne tych wszystkich inwestycji, muszą mieszkańcy czekać, rondo Niezłomnych - nie ma, oświetlenia tego także nie ma. Mówimy też cały czas o zakupie równiarki do dróg. Okazuje się chyba, że jednak kondycja gminy jest dobra, skoro stać nas na zakup kolejnego obiektu. Szkoda tylko, że to czego chcą mieszkańcy nie jest realizowane - mówił radny Karol Nawrot.

Dość szerokich wyjaśnień w tym zakresie przed głosowaniem uchwały dokonał burmistrz Duszyński. Tym samym przekonał do siebie 13 rajców.

- Czy mamy być gminą zaściankową bez żadnych instytucji? (...) Cały czas projektujemy drogi, byliśmy przygotowani na wyremontowanie ulicy Grobla, ale niestety 500+ kosztuje i obcięto dofinansowania dla samorządów. Z samorządem jestem już związany 18 lat i nie pamiętam, żeby wszystkie potrzeby były spełnione i nigdy tak nie będzie (...) Powstaje mit, że Magazyn Zbożowy będzie generował olbrzymie koszty. To jest nieprawda, tak samo jak Hala Widowiskowo-Sportowa nie generuje dużych kosztów, a też straszeni byli mieszkańcy naszej gminy, że to jest gigantomania. Ta hala tętni życiem i są coraz większe wpływy do budżetu z działalności (...) Pan, panie Karolu straszy mieszkańców - tłumaczył Leszek Duszyński.

Poniżej prezentujemy wideo z momentu głosowania. (PK)

REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [8]

 
   » KOMENTARZE [43]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (0)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (6)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (15)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
 » Motorowerzysta z promilami (2)
 » Potrącił na pasach 11-latkę (9)
 » CIECHRZ: Auto spadło z lawety (6)
 » Parowóz przejechał przez Mogilno (3)
 » Kierował mając ponad 2,5 promila (15)
 » Dołożył pół miliona, choć radni byli przeciw (81)
 » Pyszadło 2018 z Markiem Koterskim (2)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016