Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Walczy o jeziora i prosi o pomoc

2017-03-13 21:55
 

Prezes Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze apeluje do radnych powiatowych o wsparcie w walce ratowania okolicznych jezior.

- Odkrywki konińskie, które powstają w powiecie konińskim, ale oddziałują na nasz powiat w zasadzie niszczą jeziora, a planowana odkrywka Ościsłowo na pewno doprowadzi do dalszej katastrofy. (...) Udaje się nam tę odkrywkę blokować w zasadzie trzy lata. Teraz następna decyzja środowiskowa ma być podjęta do 4 kwietnia. Myślę, że będzie negatywna (...) Odkrywka Ościsłowo, która ma powstać to 1580 hektarów, bardzo blisko naszych jezior. Jest tam bardzo małe złoże, a będzie miało bardzo negatywne oddziaływanie na nasze jeziora. Żeby ten węgiel wydobyć trzeba rozkopać 1600 hektarów ziemi pierwszej, drugiej klasy, trzeba wyciąć 250 hektarów lasów, odpompować 500 milionów ton wody po to, żeby wydobyć niecałe 30 milionów ton węgla, którego wystarczy na około 10 lat. Mamy wykonaną ekspertyzę, która wykazała, że wartość tego węgla to około 2,2 do 2,8 miliarda złotych, a straty tylko w rolnictwie i przetwórstwie 4 miliardy złotych. Inwestor chce przetrwać jeszcze parę lat, żeby wykorzystać ten rejon i odejść. Za skutki, które pozostawi zapłacimy my, podatnicy. Robimy wszystko, żeby to nie powstało - mówił Józef Drzazgowski.

Józef Drzazgowski w swoich wypowiedziach podkreśla znaczący udział i zaangażowanie władz z terenu Wielkopolski w walkę z postępującą degradacją jezior i powstającymi kolejnymi odkrywkami węgla. Jednocześnie zauważa, że rządzącym z Kujaw nie zależy na ratowaniu ubywających wód.

- Chciałbym, żeby nasi radni też tak działali jak południowa Wielkopolska. Tam jadąc na konferencje, spotkania jestem zachwycony tymi starostami i posłami - naprawdę walczą o ten rejon, piszą petycje, radni podejmują uchwały sprzeciwiające się powstaniu odkrywki Oczkowice - zaznacza prezes Drzazgowski.

Prezes Eko-Przyjezierza twierdzi, że może liczyć na posłów z Wielkopolski, czy też z okręgu łódzkiego, bądź mazowieckiego. Co ciekawe, z Kujaw pomaga mu jeden parlamentarzysta, pomimo tego, iż jest ich kilkudziesięciu.

- Jeżdżę na komisje sejmowe i jestem zniesmaczony. Tylko na jednego posła z ziemi kujawsko-pomorskiej mogę liczyć, a tak muszę liczyć na posłów z Wielkopolski, łódzkiego, mazowieckiego. Jeden poseł, który jak zadzwonię napisze petycję, czy mnie zaprosi do Sejmu. Jeśli potrzebuję pomocy, to mam posłów z Wielkopolski, tam gdzie ma powstać kopalnia - mówi Józef Drzazgowski.

Działacz z Przyjezierza zaapelował do radnych powiatowych o pomoc w kontakcie z posłami, a także zajęcie stosownego stanowiska rady, które wsparłoby stowarzyszenie w dalszych działaniach zmierzających do ratowania okolicznych jezior.

- Chciałbym, żeby w tej sprawie naprawdę bardzo ważnej dla nas, naszego środowiska i naszej przyszłości wszyscy mówili jednym głosem i nie wytykali sobie barw politycznych. Chciałbym, żeby rada powiatu, tak jak samorządy województwa wielkopolskiego wystosowały uchwałę do pani premier, ministra, pana wojewody, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu i w Bydgoszczy. Takie stanowisko byłoby wsparciem naszych działań. My nie mieszkamy wokół odkrywki, bo Przyjezierze nie jest wokół odkrywki - to jest 15 kilometrów, ale mamy jej skutki - twierdzi Józef Drzazgowski.

Rada powiatu w najbliższych tygodniach ma zorganizować posiedzenie poświęcone ochronie środowiska, na którym zamierza przyjąć stanowisko w sprawie m.in. Przyjezierza. Poniżej prezentujemy film przygotowany przez Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze, prezentujący dzisiejszy stan wód w Przyjezierzu i okolicy. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [51]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (0)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (6)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (15)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
 » Motorowerzysta z promilami (2)
 » Potrącił na pasach 11-latkę (9)
 » CIECHRZ: Auto spadło z lawety (6)
 » Parowóz przejechał przez Mogilno (3)
 » Kierował mając ponad 2,5 promila (15)
 » Dołożył pół miliona, choć radni byli przeciw (81)
 » Pyszadło 2018 z Markiem Koterskim (2)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016