Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Edukują, by ograniczyć awarie

2017-03-09 23:14
 

Mogileńskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej rozpoczęło ulotkową akcję informacyjną uświadamiającą mieszkańców, czego nie należy wrzucać do kanalizacji.

Jak informuje MPGK w Mogilnie - każdego roku pracownicy usuwają dziesiątki zatorów sieci kanalizacyjnej i awarii przepompowni, powstających w wyniku wrzucania do kanalizacji substancji i przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Często z tego powodu dochodzi do zablokowania kanalizacji, co jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.

- Sieć kanalizacyjna i przepompownie ścieków zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby przyjmować ścieki z naszych domów - nieczystości sanitarne z kąpieli, mycia, prania i WC. Jeżeli jednak wraz ze ściekami płyną także inne odpady powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych i spiętrzenie ścieków w kanałach. Natomiast jeżeli już dostaną się do przepompowni nawijają się na wirniki pomp i powodują ich awarię, następstwem czego jest również wylewanie ścieków z przepompowni i spiętrzenie ścieków w kanałach. Koszt usuwania awarii sieci, czy wymiany pomp jest bardzo wysoki i wpływa na ostateczną cenę odbioru ścieków - informuje Mogileńskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Do urządzeń sanitarnych, czyli umywalek, zlewozmywaków, ubikacji i kratek ściekowych nie należy wrzucać przede wszystkim chusteczek nawilżanych, pieluch, podpasek, patyczków higienicznych, wacików kosmetycznych, opakowań po produktach, butelek po płynach, materiałów budowlanych, leków, pożywienia, odpadów komunalnych oraz nie wylewać oleju, tłuszczu, farb i lakierów. Tego typu przedmioty i substancje blokują swobodny przepływ ścieków, zmniejszają przekrój rur, uszkadzają urządzenia do tłoczenia ścieków i powodują trudno usuwalne zatory. Z kolei substancje chemiczne zawarte w lekach są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów w biologicznej części oczyszczalni i powodują skażenie wód. (I)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [7]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Śmieciowy regulamin z opóźnieniem (0)
 » Rolniku, uważaj na pszczoły! (0)
 » Pijany jechał ciężarówką (0)
 » Wypadek na obwodnicy Mogilna! (40)
 » Druhowie zapraszają na festyn (3)
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (2)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (5)
 » Obywatele złapali złodzieja (3)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (6)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (22)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (16)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016