Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Dąbrowa - Art. Spons.

Gwarancja dalszego rozwoju

2024-04-04 14:31
 

Rozmawiamy z wójtem gminy Dąbrowa Marcinem Barczykowskim o dotychczasowych osiągnięciach i planach na kolejne lata.

Od kilku lat obserwujemy dobrą współpracę pomiędzy Panem a Radą Gminy, w takim razie w czym tkwi sekret dobrej współpracy z Radą?

No właśnie. To nie jest takie łatwe. Niektórzy pytają - jak wy to robicie? Szczególnie w sąsiednich gminach. Trzeba tylko być zwykłym człowiekiem, nie politykiem, u nas nie ma partii, są ludzie. Na pierwszym miejscu zawsze ma być mieszkaniec i jego dobro. Więc kiedy polityka zejdzie na plan bardzo, bardzo odległy, to wówczas wszystko jest możliwe. Owszem, nie raz dochodzi do wymiany zdań, ale merytorycznej, a nie na zasadzie "nie, bo nie". Tak więc, to jest niełatwe, ale zawsze do osiągnięcia.

Przejdźmy do finansów gminnych, jakie jest zadłużenie gminy i jakie są największe bolączki budżetu takiej małej gminy?

Budżet gminy jest jak na niezamożną gminę od wielu lat jest bardzo stabilny. Pomimo wielu realizowanych zadań, zadłużenie naszego budżetu nie przekracza 4%, co jest ewenementem w skali zarówno naszego powiatu, jak i województwa. Ciągle widzimy wiele potrzeb szczególnie w dziedzinie dróg gminnych, jednak inwestycje staramy się realizować głównie z dofinansowaniem środków zewnętrznych. Zawsze można by zadłużyć budżet gminy i zrealizować szybciej i więcej inwestycji, tylko co potem, co w sytuacji zmieniających się dochodów, które otrzymujemy od Rządu.

Stabilny budżet była dla mnie i rady gminy najważniejszy przez cały czas bycia wójtem. I najważniejsza sprawa, stabilny budżet to niższe podatki dla mieszkańców. Ostatnio na zebraniach wiejskich miałem okazję przedstawić podatki w naszej gminie, zarówno podatek rolny, jak i podatki od nieruchomości są od wielu lat jednymi z najniższych wśród sąsiednich gmin. Dzięki prowadzonej polityce nie sięgamy zbyt głęboko do kieszeni podatników, a środki na inwestycje staramy się pozyskiwać poza budżetem. I choć zawsze chciałoby się więcej to bezpieczeństwo finansowe gminy jest najważniejsze.

Gmina Dąbrowa to przede wszystkim rolnictwo?

Gmina Dąbrowa to przede wszystkim rolnicy, na terenie gminy cały czas funkcjonuje ponad 300 gospodarstw rolnych. Obecnie jest trudny czas dla rolnictwa, poprzez niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy oraz plany Europejskiego Zielonego Ładu. Wraz z innymi Wójtami i Burmistrzami Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisałem apel o realizację postulatów rolniczych i szybką interwencję na rynku rolnym, uważam że nie można w tej sytuacji pozostawić rolników samych sobie.

Z naszej strony rolnicy naszej gminy zawsze mogli liczyć na niższy podatek rolny. Wraz z Radą Gminy, co roku analizujemy sytuacje rolników przed podjęciem uchwały w sprawie ustalenia ceny żyta do podatku rolnego. Natomiast od wielu lat, aby ulżyć ciężkiej pracy rolników inwestujemy w utrzymanie polnych dróg gminnych. Od wielu już lat przekazujemy spore środki finansowe gminy na polne drogi, co roku trafia na drogi od kilkuset do nawet kilku tysięcy ton kamienia wapiennego, dzięki czemu ciągle poprawia się stan tych dróg. Także zakup równiarki, o której niektórzy mówią, że to zabytek i są z nią rzeczywiście czasami kłopoty, spowodował że wiele odcinków dróg, które od lat były praktycznie nieprzejezdne, albo z wielkimi trudnościami, dziś można spokojnie przejechać także samochodem osobowym. Jednak drogi takie wymagają ciągłych nakładów i to mogę obiecać na przyszłość.

A co z oświatą?

Oświat to jedno z najważniejszych zadań każdej gminy, to też zazwyczaj jedna z najwyższych pozycji w budżecie. Od wielu już lat staram się żeby nie brakował środków na oświatę, przede wszystkim na utrzymanie infrastruktury, za którą odpowiada samorząd. Dzięki temu naszej opinii, ale także w opinii dyrektorów szkół z całego powiatu, budynek Zespołu Szkół w Dąbrowie jest jednym z najładniejszych i dobrze wyposażony.

Pozyskaliśmy też, środki finansowe na budowę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Szczepanowie, która powstanie do końca 2024 roku. Kończymy również remont pomieszczeń w szkole, wiec można powiedzieć, że w tym roku będzie już wszystko, co potrzeba w Szczepanowie.

Dla szkół w następnych latach będzie przeznaczone prawie 500.000 zł na dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Będą to dodatkowe zajęcia lekcyjne takie jak język angielski, matematyka, ale także robotyka czy zajęcia sensoryczne.

Panie wójcie, a co z problemami wodno-ściekowymi w naszej gminie?

Na dzień dzisiejszy nie mamy kłopotów z dostarczaniem wody, przed lata podjęliśmy decyzję o modernizacji naszych stacji uzdatniania wody, natomiast w poprzednim roku przeprowadziliśmy renowację studni na stacji w Krzekotowie i od wielu już lat poza epizodami, co do jakości wody spowodowane najczęściej awariami sieci, nie ma w tym zakresie problemów. Także udało się w prawie 90% zabudowy rozwiązać problem kanalizacji i tu muszę się pochwalić, że nie ma drugiej takiej gminy w okolicy.

Utrzymanie terenów zielonych - dość często mieszkańcy skarżą się na przeciągające się prace?

Budowa świetlic wiejskich i infrastruktury jej towarzyszącej jak boiska oraz miejsca do rekreacji spowodowały, że ciągle rosą potrzeby w tym zakresie. Musimy jednak pamiętać, że ciągły wzrost kosztów pracowniczych - duży wzrost płacy minimalnej ogranicza możliwości gminy w tym zakresie.

W związku z ciągle rosnącymi kosztami, inwestujmy w nowe maszyny i urządzenia. Ostatni zakup nowego ciągnika pozwoli na szybsze koszenie zarówno poboczy dróg, jak i terenów zielonych.

Pomimo kosztów, cały czas myślę o upiększaniu naszych miejscowości i zagospodarowaniu każdego kawałka ziemi należącego do gminy.

Drogi, drogi, drogi jak Pan Wójt z tym problemem planuje sobie radzić?

Chciałbym zacząć od tego, że znam każdy kawałek naszych dróg i przynajmniej raz w miesiącu objeżdżam gminne drogi. Nie chodzi tylko o stan nawierzchni, przegląd dotyczy zarówno nawierzchni, najpilniejszych napraw, ale także stanu znaków, drzew przydrożnych, śmieci, które rzadziej, ale nadal trafiają do rowów. Szczególnie po zimie te przeglądy są potrzebne, mieszkańcy dość często się niecierpliwa na wiosnę, kiedy drogi zostaną poklejone, ale to wymaga odpowiedniej temperatury i bezdeszczowej pogody. Zmiany przepisów dotyczące stosowania niektórych materiałów, jak smoła spowodowała, że dzisiejsze technologie naprawy wymagają suchych nawierzchni, a robienie napraw w nieodpowiedniej temperaturze czy pogodzie powoduje, że naprawy nie przetrwają nawet do jesieni.

Obecnie jesteśmy na etapie wykonania dokumentacji i kosztorysów, ale najpóźniej na przełomie kwietnia i maja planujemy ogłosić przetarg na wykonanie tych zadań. W każdej miejscowości będzie wyremontowane nawet po kilka odcinków dróg w tym roku.

Na zakończenie o inwestycjach, co udało się zrobić w ostatniej kadencji i jakie plany na następną kadencję?

Kończąca się kadencja to kilka inwestycji, które poprawiły estetykę naszej pięknej gminy. Przez kilka lat trwały konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji w miejscowości Dąbrowa, aby spełnić wymagania Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu prace te ciągły się latami, ale wreszcie udało się zagospodarować teren przy ulicy Centralnej. Odnowiony budynek dobrze dziś służy seniorom z naszej gminy, a piękna wiata, tężnia i urządzenia do ćwiczeń wszystkim mieszkańcom. Kolejną inwestycją długo już wyczekiwaną był remont jedynego zabytku należącego do gminy, jakim jest Pałac w Słaboszewku. Wymiana dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz nowa elewacji spowodowała, że zabytek odzyskał blask.

Następna inwestycja, która zarówno poprawiła estetykę wsi Szczepanowo, ale także wpłynęła pozytywnie na skomunikowanie miejscowości jest modernizacja ulicy Szkolnej. Nowa nawierzchnia, ale także zatoczki, chodniki, odwodnienie i oświetlenie ulicy powodują, że inwestycja ta prezentuje się okazale i może być wizytówką Szczepanowa.

Jeszcze jedną inwestycją, która w tym przypadku dotyczyła całej gminy jest modernizacja oświetlenia drogowego. Realizowana nie bez problemów inwestycja, która cały czas jest jeszcze dopracowywana z firmą ENEA, można powiedzieć, że rozświetliła gminę. Z jednej strony wszystkie miejscowości zyskały dużo lepsze oświetlenie uliczne i drogowe, z drugiej strony oszczędzamy ponad 40% energii, którą zużywaliśmy na oświetlenie, co jest bardzo ważne zważywszy na szybko rosnące ceny energii.

Innymi inwestycjami, które wpłynęły na zmniejszenie emisji CO2, ale także na poprawę wizerunku naszych miejscowości są termomodernizacje zarówno Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, jak i Urzędu Gminy. W obu też przypadkach zlikwidowane zostały stare węglowe źródła ciepła.

Można by tu wymieniać jeszcze kilkanaście mniejszych inwestycji, ale najważniejsze jest to, że wszystkie gminne inwestycje realizowane były ze współfinansowaniem różnych środków zewnętrznych, a dofinansowanie wynosiło od 50% do nawet 100%!

Dąbrowa

Materiał sfinansowany przez KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [0]

Możliwość komentowania została zablokowana...
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Kolizja przy wymijaniu (2)
 » Spektakl w Mogilnie (1)
 » Zamienił tablice rejestracyjne (0)
 » Informacje o KSeF (0)
 » 31 mandatów za prędkość (8)
 » Logo dla poprawy wizerunku (9)
 » Praca dla kontrkandydata (75)
 » Plac zabaw z ogrodzeniem (9)
 » Majowa niedziela w Bielicach (13)
 » Świętowali z orkiestrą dętą (1)
 » Występ i mogileńska wystawa (4)
 » Kradzież hulajnogi (2)
 » Dyrektor zwolniona (41)
 » Grają już 50 lat (0)
 » Muzyczny weekend (3)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2021   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ